Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Sahte İlaçlar

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Şu ana kadar dünyada, hayatı tehdit eden hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardan basit ağrı kesici ilaçlara kadar her çeşit ilacın sahtesi yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen hafta yayınladığı rapora göre, adreslerini gizleyerek satış yapan internet sitelerinden alınan ilaçların % 50’den fazlası sahtedir.

 

Sahte ilaçların kullanımı tedavinin başarısız olmasına, hastalıkların direnç geliştirmesine, hatta ölümlere sebep olabilmektedir.

 

Sahte ilaçlar dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Bunlar, zararlı toksik karışımlardan, etkisiz bileşenlere kadar birçok üründen oluşmaktadır. Sahte ilaçların kullanımı, zararlı karışımlardan oluşacabileceklerinden ya da etken madde içermeyeceklerinden dolayı toplum sağlığını tehlikeye atar.

 

Sahte ilaçlar doğru bileşenler içerebilirler, yanlış bileşenleri içerebilirler, aktif madde içermeyebilirler, yetersiz ya da gereğinden fazla aktif madde içerebilirler, hatalı ambalaja sahip olabilirler. Bazıları orijinallerindeki etken maddelerden içererek sağlık çalışanlarını ve hastaları yanıltabilmektedir. Her koşulda sahte ilaçların kaynağı ve içeriği güvenilmezdir ve yasa dışıdır. Kullanımları tedavinin başarısız olmasına ve ölümlere sebep olabileceğinden ortadan kaldırılması önemli bir toplum sağlığı meselesidir.

 

İlaçlarla ilgili yasal düzenlemelerin zayıf olduğu ülkelerde sahte ilaç tüketimi en fazladır. Etkili yasal düzenlemeler ile pazarı kontrol eden birçok sanayileşmiş ülkede, sahte ilaç tüketimi %1 ‘in altındadır. Fakat Afrika’nın birçok ülkesinde, Asya’nın, Latin Amerika’nın ve geçiş bilgelerinde bulunan ülkelerin ise bir bölümünde, sahte ilaç tüketiminin oranı çok daha yüksektir. Bu oranlar ülkeden ülkeye değişirken, şehirden şehre hatta aynı şehrin kırsal kesimi ile kentsel kesimleri arasında bile değişebilmektedir.

 

Bazı güncel örnekler vermek gerekirse, 2008 yılında Tayland’da yurtdışından gelen birçok sahte Viagra ele geçirilmiştir. Amerika’da 2007 yılında internet üzerinden satılan ve etken madde içermeyen sahte zayıflama ürünleri tespit edilmiştir. 2009 yılında Çin’de normalinden 6 kat daha fazla etken madde içeren sahte diyabet ilaçları ele geçirilmiştir. 2006 yılında İngiltere’de yeterli etken madde içermeyen sahte kolesterol ilaçları bulunmuştur.

 

Dünya sağlık Örgütü’ne göre, ilaç harcamaları ailelerin gelirlerinin önemli kısmını oluşturduklarında, insanlar ucuz sahte ilaca yönelebilmektedir. Bu ürünlere, yasal sistem dışında satış yapan yerlerden ulaşılmaktadır. Sahte ilaç üretimi oldukça kazançlı olabilmektedir. Bu nedenle yasal düzenlemelerin olmadığı bölgelerde, ceza korkusu olmadığından sahte ilaç üretimi artmaktadır.

 

Sahte ilaçların üretilmesini, dağıtılmasını ve kullanılmasını önlemek için, sağlık profesyonellerinin yanında diğer paydaşları da içeren ortak bir çaba gerekmektedir.


İzlenme: 1383
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ