Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Sağlıkta Dönüşüm Programı

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Sağlık alanında yaşanan hızlı gelişmeler, ülkenin diğer gündemindeki hızlı gelişmelerin içerisinde takip edilememektedir. Bu yüzden de sağlık alanında ülkemizde neler yaşandığını, nereden nereye geldiğimizi ve nereye gitmeye çabaladığımızı net olarak görememekteyiz. Yazımın devamında, ülkemizin sağlık alanındaki gelişiminin genel bir fotoğrafını çekerek sizlere sunmak ve bugün nerede olduğumuzun anlaşılmasına yardımcı olmak istiyorum.

 

Sağlık alanındaki güncel değişiklikleri hatırlamamız gerekirse; özel hastaneler sigortalılara hizmet vermeye başladı, sağlık hizmeti alırken ödenen ücretler değişti, yeşil kart ve 18 yaş altındakilerin tedavi ve ilaç giderleri karşılanmaya başlandı, SSK’lılar eczanelerden hizmet almaya başladı, Bağ-Kur’lular, Emekli Sandığı mensupları, SSK’lılar, 18 yaş altındakiler, Yeşil Kart’lılar eşit seviyede hizmet almaya başladı, Sağlık Bakanlığı kuruluşlarında bireysel performansa dayalı maaş sistemine geçildi, doktorların tam gün çalışmaları kabul edildi.

 

Ülkemizin sağlık alanına yaptığı yatırımlar ve bu alandaki değişiklikler genel olarak hükümetler üstü politikanın bir sonucudur. Vatandaşlara kapsamlı ve etkili sağlık hizmeti verilebilme çabası 1920 yılında Sağlık Bakanlığı’nın kurulması ile başlamıştır. 1946 yılında çalışanlara sağlık sigortası sağlayan SSK’nın kurulması, 1992 yılında Yeşil Kart programının başlatılması bugün uygulanan sağlık politikalarının daha önceki aşamalarıdır. 1971 yılında, şu an tüm sosyal güvenlik kurumlarını birleştiren Genel Sağlık Sistemi, yasa taslağı olarak hazırlanmış ve TBMM’ye sunulmuştu. Ancak koalisyon hükümetleri sebebiyle o zamandan beri çeşitli çabalara rağmen bir türlü yasalaşamamıştı.

 

Sağlık sistemimiz verimli ve hakkaniyetli bir yapıya kavuşmak için yıllardır aşama kaydetmektedir. Orta vadeli hedefler dünyadaki sağlık çıktılarını kıyaslayarak saptanmaktadır. Bunlar yaşam süresi, çocuk ölüm hızı, anne ölüm hızı, sağlığa harcanan paranın oranı gibi kriterlerdir. Avrupa Birliği, OECD ülkeleri, Amerika gibi sağlık çıktıları bizden iyi olan ülkelerdeki sağlık sistemleri incelenerek, Dünya Sağlık Örgütünün rehberliğiyle biçimlendirilen sağlık politikaları belirlenmekte ve uygulanmaktadır.

 

Şimdiki hükümet zamanında da, belirlenen hedeflere ulaşmak için Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) adı altında 2003–2013 yıllarını kapsayan 10 yıllık bir eylem planı oluşturulmuştur. Bu eylem planının uygulanan ve geride kalan 7 yılı, şu an kafamızı karıştıran birçok değişikliğin planlı sebebidir. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın amaçları arasında; Sağlık Bakanlığı’nın hastane işletmeciliğinden çıkarılarak kılavuzluk işlevinin güçlendirilmesi, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart programlarının tek bir şemsiye (SGK) altında birleştirilmesi, kamu hastanelerine özerklik tanınması, aile hekimliğine geçilmesi, etkili bir sevk sistemi kurulması yer almaktadır.

 

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın bu amaçlarının bazıları gerçekleştirilmiş, bazıları da önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçirilecektir. Ülkemiz bireylerinin sağlık seviyeleri, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında geride kaldığından ve bu seviyeyi cumhuriyet kurulduğundan beri iyileştirme çabasında olduğumuzdan, daha çok kafamızı karıştıracak değişiklikler olacak gibi görünüyor.


İzlenme: 1213
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ