Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Okullar İçin Domuz Gribi Tedbirleri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Önümüzdeki aylarda domuz gribinin etkili olacağı tahmin ediliyor. Böyle bir durumda okulları kapatma kararı almanın zamanlaması oldukça önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta salgının etkisini azaltabilmek için okullarda alınabilecek önlemlere ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda, olası bir salgında, en çok faydanın okulları salgının hemen başında, toplumun %1 i hastalanmadan önce kapatmakla sağlanabileceği söyleniyor. Doğru zamanda okulların kapatılması, hastalığın en üst seviyesinde, sağlık kurumlarına olan talebi %30-50 oranında azaltabilir. Fakat okulların kapanması için geç kalınırsa geniş çaplı bir salgında bulaşıcılığı önleme oldukça kısıtlı olacaktır.

                                                                 

Kendini iyi hissetmeyen öğrenci, öğretmen ve personelin evde kalması uygun olacaktır.

Olası bir salgın için okulların hazırda planları olmalı, okuldayken hastalanan öğrenci ve personeli izole etmek için boş alanlar belirlenmelidir.

 

Okullar el hijyenini ve solunum yollarıyla ilgili uygun davranış biçimlerini teşvik etmeli ve gerekebilecek malzemeleri bolca bulundurmalıdır. Temizliğe ve kapalı yerlerin havalandırmasına dikkat edilmeli ve kalabalığın oluşması mümkün olduğunca önlenmelidir.

 

Okulların salgında kapatılıp kapatılmayacağı ya da ne zaman kapatılacağı kararının alınmasında birçok karmaşık parametre söz konusudur. Okulların kapatılması salgının yayılmasını ve sağlık merkezlerindeki yığılmayı azaltacak, aşıların, ilaçların hazırlanması ve önlemlerin alınması için zaman kazandıracaktır. Diğer yandan ekonomik ve sosyal birçok olumsuz etkisi olacaktır. Oluşacak devamsızlıklarla müfredatın tamamlanması zorlaşacak, çocukların yeme içme gibi günlük düzenleri bozulacak ayrıca çocuklar gözetim altından çıkacaklardır. Asıl ekonomik sıkıntı ise çalışan ailelerin, okula gitmeyen çocukları için evde kalacak olmalarıyla yaşanacaktır. Araştırmalar okulların kapanmasıyla iş gücünün %16’sının kaybolacağını gösteriyor.

 

Ayrıca okulların kapanması bir yandan sağlık kurumlarına talebi azaltırken diğer yandan sağlık sistemine zarar da verebilir çünkü birçok doktor ve hemşirenin okul çağında çocuğu bulunmaktadır.

 

Okullar kapatılırsa, okul dışında da öğrencilerin bir araya gelmesi kısıtlanmalıdır. Çocukların okul dışı bir araya toplanmaları virüsün yayılmasına sebep olacak ve okulların kapatılmasının faydalarını azaltacaktır. 


İzlenme: 1055
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ