Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Okul Çocukları Nasıl Beslenmeli?

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin, algılamaları ve konsantrasyon süreleri azaldığı için okuldaki başarıları olumsuz yönde etkilenir. Okulların açıldığı bu günlerde Sağlık Bakanlığı, okul çocukları için sağlıklı beslenme önerileri yayınladı. Öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmeleri için velilere ve öğretmenlere önemli görevler düştüğü söylenen yazıda, veli ve öğretmenlerin öğrencilere kendi beslenme tarzlarıyla da örnek olmaları gerektiği belirtildi. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi ve bu bilgilerin davranışa dönüştürülmesinin sağlanması, hem öğrencilerin bensel ve zihinsel gelişimine hem de sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

 

Öğrencilerin beslenmesinde en önemli öğün kahvaltıdır. Güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Çocuklar her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltıya örnek olarak peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim ekmek, bir bardak süt verilebilir. Vücudumuz güne başlamak için sabahları enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma ortaya çıkar.

 

Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın üst düzeyde tutulabilmesi için tüketilen besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması gerekmektedir. Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri gerekmektedir.

 

Açlık hissedildiğinde atıştırmak için, şeker ve şekerli besinler, cips vb. yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bunların yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyveler tercih edilmelidir. Okul çevresinde açıkta satılan besinler uygun koşullarda muhafaza edilmediklerinden, güvenilir ve temiz olmadıklarından satın alınmamalıdır.

 

Öğretmenler, öğrenciler ile birlikte bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi gibi yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler yapmalıdır. Ayrıca çocukların sevdikleri herhangi bir spor dalıyla ilgilenmelerinin teşvik edilmesi, vücudun düzenli çalışmasına, tüketilen besinlerin vücuda yararının arttırılmasına, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacaktır.


İzlenme: 1273
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ