Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Neden Yalan Söyleriz?

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 10 dakikalık bir konuşma esnasında ortalama 3 defa yalan söylüyoruz. Bu sözler Time Dergisi’ne konuşan “Hayatınızdaki Yalancı” kitabının yazarı Prof. Robert Fedman’a ait. Söyleşinin detayları şöyle:

                                     

Yalan atmanın eskisine göre daha kolay olduğu bir kültürde ve zamanda yaşıyoruz.  Toplumda yalan söylemenin normal olduğu ve yalan atmanın bir sıkıntı yaratmayacağı düşüncesi egemen durumda. İnsanları yalanlarıyla yüzleştirdiğinizde dahi çok azı pişmanlık duyuyor. Ayrıca günümüzde yalan söylemek şiddetle kınanması gereken bir davranış olarak görünmüyor.

 

Yalan söylemek bize genetik olarak programlanmıyor. Yalan söylemeyi öğreniyoruz. Maalesef çocuklarımıza etkili yalancılar olmayı, aldatıcı davranışlarımızla onlara örnek olarak öğretiyoruz.

 

Araştırmalar yakınlarımıza daha az yalan söylediğimizi gösteriyor. Fakat onlara yalan söylediğimizde bunlar büyük yalanlar oluyor ve yalan anlaşılırsa sonucu acı oluyor.

 

Peki, niye bu yalanlara kanıyoruz. Çünkü diğerlerinin aldatmacalarını anlamada o kadar iyi değiliz. Dürüst davranışı anlamaya çalıştığımızda, bedensel hareketlere bakıyoruz ve onları yanlış yorumluyoruz. Problem dürüstlük ile konuşma dışındaki davranışlar arasında doğrudan bir bağlantı olmayışı. Çünkü değişik davranışlar, sinir, kızgınlık, üzüntü hallerinden de kaynaklanıyor olabilir.

 

Aslına bakarsanız çoğu zaman yalanları bilmek istemiyoruz ya da olayların doğruluğunu sorgulamak için çaba sarf etmek istemiyoruz. Duymak istediğimiz şey söylediğinde olduğu gibi. Örneğin “Nasılsın ?” sorusuna verilen “iyiyim” cevabı. Aslında o kişinin sıkıntılarını acılarını bilmek istemiyoruz. Bu yüzden “iyiyim” cevabını doğru olarak kabul ediyoruz.

 

Yalan söylemenin normal olabileceğini, toplumsal ilişkilerin kolayca yürümesini sağladığını söyleyebilirsiniz. Fakat beyaz yalanların bile bir bedeli vardır. Eğer insanlar her zaman harika olduğunuzu, iyi iş çıkardığınızı söylerlerse kendinizi doğru şekilde anlayamazsınız. Yalan bir ilişkide her zaman leke bırakır ve insanlara küçük yalanlar atmak kolay geliyorsa, zamanla büyük yalanlar atmakta kolaylaşır.

 

İnsanların bize yalan atma olasılığının farkında olarak, karşımızdakinden dürüst davranmasını istemeliyiz. Aynı zamanda bu dürüstlüğü kendimizden de isteyerek, beyaz yalanlar söylemeyen biri olmalıyız. Bunun için acımasız ya da patavatsız olmamız gerekmiyor sadece bilgileri doğru bir şekilde iletmeliyiz. Buradaki çelişki % 100 dürüst ve açık sözlü olursanız, popüler bir kişi olmazsınız. Dürüstlük en iyi davranış biçimidir. Ancak en mükemmeli değildir.


İzlenme: 1236
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ