Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Milenyum Gelişme Hedefleri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Milenyum Gelişme Hedefleri, 191 birleşmiş milletler üyesi ülkenin 2015 yılına kadar başarmaya çalışacakları konusunda, hem fikir oldukları 8 hedeftir.

 

Dünya liderleri 2000 yılında, yoksulluğu, açlığı, hastalıkları, okuryazarlık seviyesini, çevre kirliliğini, kadın ayrımcılığını iyileştirmek için, Birleşmiş Milletler Milenyum Deklarasyonunu imzaladılar.

 

Bu deklarasyonun içerdiği Milenyum Gelişme Hedefleri’nin her birisinin, kendisine has özelliği ve ölçülebilir hedefi vardır.

 

Milenyum Gelişme Hedefleri 8 tanedir ve şunlardır; aşırı yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak, tüm dünyada ilköğretimi yaygınlaştırmak, kadının rolünü güçlendirerek cinsiyet eşitliğini geliştirmek, çocuk ölümünü azaltmak, hamilelik dönemindeki anne sağlığını geliştirmek, HIV/AİDS, sıtma ve diğer hastalıklarla etkin mücadele etmek, çevre sağlığını sağlamak ve son olarak da, gelişmek için uluslararası işbirliğini arttırmaktır.

 

Bu sekiz hedefin hepsi birbirine bağımlıdır. Ayrıca bu hedefler sağlık durumunu etkilediği gibi, sağlık durumu da bu hedefleri etkiler. Örneğin iyi sağlık durumu, çocukların daha iyi öğrenmesine ve yetişkinlerin daha iyi kazanmasına sebep olur. Kadın erkek eşitliğinin sağlanması, sağlığın gelişimine katkı sağlar. Yoksulluğun, açlığın azaltılması ve çevre düzenlemesinin iyileştirilmesi, sağlık durumuna olumlu katkıda bulunur.

 

Hedeflenen tarih olan 2015 yılına beş yıl kalmıştır. Amaçlanan hedeflere ulaşılması için bir engel bulunmamaktadır. Kaldı ki, hedeflerin tümü tamamıyla başarılamayacak olsa bile, küresel olarak böyle bir iradenin oluşması yol kat ettiğimizi göstermektedir.


İzlenme: 1312
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ