Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Lodos

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 LODOSLU VE FIRTINALI HAVALARDA SOBANIZI YAKMAYIN

 

Darıca Sağlık Grup Başkanlığı özellikle kış aylarında lodostan kaynaklanan zehirlenmelere dikkat çekerek tedbir alınması gerektiğini belirtti.

 

 

Lodos Felaketimiz Olmasın

 

Lodos nedeniyle her yıl onlarca kişi, özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksit zehirlenmesi mutlaka hastanede tedavi edilmelidir. Zehirlenme durumlarında ücretsiz aranabilen 114 Zehir Danışma Merkezi’nin telefon numarası aranılarak zehirlenmelerde yapılacak ilk yardım hakkında gerekli bilgi alınabilmektedir.

 

 

 

Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda ve lodosta tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır, bina yanlarında veya çatı, saçak altlarında yürünmemeli veya durulamamalıdır, yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir.

 

 

 

 

 

 

Lodoslu Havalarda Soba ve Bacalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

-         Soba yakılırken aşırı doldurulmamalıdır.

-         Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalıdır, düzenli olarak temizletilmelidir.

-         Sönmekte olan sobaya tutuşması güç yakıtlar konulmamalıdır.

-         Yatmadan önce sobaya yakıt konulmamalıdır.

-         Bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir.

-         Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalıdır.

-         Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır.

-         Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 m daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır.

 

 

 

Lodoslu Havalarda Şofben Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

—Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalıdır.

— Şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekana takılmalıdır.

— Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere temiz hava girmesi sağlanmalıdır.

— Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır.

 

 

Soru-Cevap

 

— Olası bir zehirlenmede ne yapmalıyız?

 

Kişi olay mahallinden uzaklaştırılmalı, temiz havaya çıkarılmalı, hasta sıcak tutulmalı, ambulans gelene kadar solunumu engelleyebilecek ağız ve burundaki kusmuk, balgam gibi maddeler temizlenmeli, hasta battaniye ile sarılarak vücut ısısı korunmalı ve en yakın sağlık kurumuna nakil edilmesi sağlanmalıdır.

 

 

 

—Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde ne yapılmalıdır?

 

Öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır.

 

 

 

—Lodosta ortaya çıkan acil durumlarda nereyi aramalıyız?

 

Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda 110 no’lu telefondan itfaiye servisi aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no’lu telefondan acil yardım servisi aranmalıdır. Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no’lu telefondan doğalgaz arıza servisi aranmalıdır.


İzlenme: 1254
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ