Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Küresel Isınmanın Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Küresel ısınmanın dünyamız üzerindeki birçok olumsuz etkisi sıkça konu edilmekte ve çözüm yolları aranmaktadır. Peki, acaba küresel ısınmanın sağlığımız üzerindeki etkileri neler olacak. Konuyu fazla dallandırmadan ve kafaları karıştırmadan küresel ısınmanın sağlığımız üzerindeki somut etkilerine değinmek istiyorum.

 

İnsanoğlu yaşadığı fiziksel şartlara uyum sağlayabilmektedir ve sıcaklık değişmelerine belli ölçüde katlanabilir. Ama maalesef bunun limitleri vardır. Hava sıcaklığının artması kalp ve solunum yolu hastalıklarından ölümleri arttıracaktır. Durgun hava özellikle şehirlerde sis ve dumanın birikmesine sebep olarak sağlığı olumsuz olarak etkileyecektir. 2003 yazında Avrupa’daki sıcak havalardan dolayı geçmiş yılların aynı zamanına göre, 27.000 daha fazla ölüm görülmesi küresel ısınmanın sağlığımızı olumsuz yönde etkileyeceği söylemini destekler niteliktedir.

 

Toplumun sağlığı, genel olarak temiz içme suyuna, yeterli yiyeceğe, güvenli barınaklara ve düzenli sosyal ortamlara bağlıdır. Küresel ısınma tüm bu dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Küresel ısınma, yeterli temiz su bulunmasını zorlaştırarak su kaynaklı hastalıklarda artışa yol açacak, temel gıdaların yetiştirilmesinin azalmasına yol açarak yetersiz beslenmeye sebep olacak, su seviyelerinin yükselmesine sebep olarak birçok yerleşim yerinin tahliyesine sebep olacak, taşıyıcılarla bulaşan hastalık sezonlarının uzamasına sebep olarak bu hastalıkları daha önce görülmeyen kesimlere taşıyıp bağışıklığı olmayan insanların hastalanmasına yol açacaktır.

 

Peki, dünyamız nasıl ısınıyor, yani küresel ısınma nasıl meydana geliyor. Kısaca bahsedersek, dünyamıza gelen ışınların üçte ikisi yer küre tarafından emiliyor. Geriye kalan üçte biri yansıyarak geriye atmosfere gidiyor. Bu yansıyan ışının bir kısmı, karbondioksit gibi sera gazları tarafından tutuluyor. İşte küresel ısınma da tam bu noktada oluşuyor. Fosil yakıtlarının tüketilmesine sebep olan insan aktivitesi arttıkça, atmosferdeki sera gazı miktarı artıyor ve topraktan atmosfere yansıysan ışınlar daha çok miktarda tutuluyor. Dolayısıyla hava sıcaklığı artıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü bazı planlamalarla küresel ısınmanın sağlık üzerindeki etkisinin azaltılabileceğini söylüyor. Örneğin toplu taşıma sistemlerinin iyi planlanması sera gazı miktarını azalttığı gibi kentsel hava kirliliğini azaltır ve fiziksel aktiviteyi arttırır. Evelere yalıtım yapılması enerji tüketimini ve sera gazı salınımını azaltır aynı zamanda hava kirliliğine de olumlu katkısı olur.


İzlenme: 4895
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ