Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Kocaeli Sağlıklı Yaşlansın

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Yaşlılar topluma olumlu katkıda bulunmaktadır. Yaşlıların toplama yapabilecekleri katkıdan tümüyle faydalanabilmek için sağlıklı yaşamalarını sağlamalı, aileleri ve toplumla bağ kurmalarını önleyen engelleri ortadan kaldırmalıyız.

 

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta, Küresel Yaşlılara Değer Veren Şehirler Ağı’nı kurdu. Bu ağ, yaşlıların toplumda aktif ve sağlıklı katılımcılar olarak kalmalarına yardımcı olacak şekilde, şehirlerin yapılanmasını hedefliyor.

 

Dünyanın her köşesinde toplumlar yaşlanmaktadır. 2050 yılında, 2 milyar insanın 60 yaş ve üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Günümüzde, yaşlılara özen göstermemiz, onlara kalacak yer ve sağlık hizmeti sağlamaktan ibarettir. Oysaki yaşlıların toplumdaki işlevlerini arttırmalıyız.

 

Dünya Sağlık Örgütü, Yaşlılara Değer Veren Şehirler girişimine 2006 yılında, sağlıklı ve aktif yaşlanmayı destekleyecek çevreler için, kriterler belirleyerek başlamıştır. 33 şehirde yapılan bu çalışmalar, yaşlıların toplu taşımaya, sosyal alanlara, binalara ulaşımının sağlanmasının, ayrıca, onlara uygun konaklama, toplum desteği ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasının önemini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmalarda, toplumsal bütünlüğün arttıracağı fırsatlar ve üretim için, yaşlılığın olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek için, yaşlıların toplumla bağlarını güçlendirerek aktif katılımcılar haline getirmek gerektiği ortaya çıkmıştır.

 

Bu konuda oluşan bilgi birikimini ve devam eden süreci, Dünya Sağlık Örgütü, 29 Haziranda, arzu eden şehirler için paylaşıma açmıştır. Bu ağa katılacak olan şehirler, yaşlılar için daha iyi bir çevre oluşturmak adına kararlı adımlar atacaklardır.

 

Dünyadaki büyüklü küçüklü birçok şehir şimdiden “Küresel Yaşlılara Değer Veren Şehirler Ağı”na katılmak için resmi başvuru yapmıştır. Hatta Fransa, İrlanda, Slovenya, Çin ülke bazında katılım sağlamıştır.

 

“Küresel Yaşlılara Değer Veren Şehirler Ağı”na, Kocaeli’mizin de katılması, ileriki yıllarda, refah seviyesini yükseltmiş katılımcı şehirlere atıfta bulunarak, “yaşlılara değer veriyorlar, bizden ne kadar ilerideler” söylemini engellemiş olacaktır. Bugünün gençlerinin ve orta yaşlılarının, yarının yaşlıları olduğunu düşünürsek, bu ağa katılarak sadece çocuklarımız için değil, kendimiz için de, yaşlıların toplumdan kopmayacakları bir çevre hazırlamış oluruz.

 

Küresel Yaşlılara Değer Veren Şehirler Ağı’na katılım için irtibat bilgileri şöyledir: Dr John Beard, Director, Department Of Ageing and Life Course, WHO, Geneva, Switzerland. Tel: +41 22 791 3404. Cep Tel: +41 79 517 3672. E-mail: beardj@who.int


İzlenme: 1214
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ