Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Klima (Hıfzıssıhha)

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünya genelinde sağlık çalışanlarının yetersiz olması sebebiyle, birçok yerde gönüllü çalışanlardan yardım alınıyor. Acaba gönüllü çalışma prensibiyle, kullanılmayan fiziksel ve sosyal enerji, topluma faydalı olacak şekilde harekete geçirilebilir mi?

 

Dünya Sağlık Örgütü geçen ayki bülteninde gönüllü çalışmanın olumlu ve olumsuz yönlerini sorgulayan bir yazı yayınladı. Yazıda gönüllü çalışmanın, toplum sağlığına ve gönüllü çalışanların motivasyonlarına katkıda bulunmasının olumlu olabileceği, diğer yandan da gönüllü çalışmayla yapılan işlerin kalitesini garanti etmenin zorluğundan ve gönüllü çalışanların ücret almadıkları için sömürüldükleri düşüncesinden dolayı olumsuz olabileceği belirtiliyor.

                                                                                  

Gönüllü hizmetler, kişilerin, bir şeyler üretmesi ve organizasyonun belli konulardaki karar aşamalarına katılmaları yoluyla manevi tatmin sağlamalarını ve sosyal hayatın döngüsüne girmelerini sağlıyor. Gönüllü çalışan kişilere ücret ödenmeden onların iş gücü sömürüsüne maruz kaldığı düşüncesine karşı, karşıt düşüncedekiler ücret yerine manevi tatmin ve fizikososyal gelişme sağlanmasının, ücret yerine geçecek bir kazanım olarak görülebileceğini söylüyorlar.

 

Ülkemizde gönüllük prensibiyle çalışma kültürü ve mekanizması vakıf ve dernekler dışında pek yoktur. Acaba böyle bir uygulamayla, sayıları azımsanmayacak boşta duran onca insanımızın atıl gücü değerlendirilerek hem bu potansiyelden toplum adına faydalanılabilir hem de hayatın kıyısında duran bu kişiler sosyal hayata kazandırılabilir mi? Yoksa uygulama ile bu kişilerin organize edilmesi, yaptıkları işlerin sürekliliği ve kalitesi sağlanamayacağından zaten verimi düşük olan kurumlarımızın işlerliği mi aksatılır?

 

Kendi kadrolu çalışanlarının verimini ve hizmet kalitesini yükseltemeyen bir idari yapının, gönüllü çalışacak olan kişileri organize etmesini beklemek iyimserlik olur. Ancak, elimizdeki sistemlerin işleyişini düzenledikten sonra atıl enerjimizi, en azından gönüllük yoluyla döngünün içerisine sokabiliriz. Tabi bu aşamada da bu kişilerin yaşamlarını hangi parayla idame ettirebildikleri, sigortalarını nasıl karşılayabildikleri gibi sorunlar karşımıza çıkacaktır.

 

Ama olsun, bu kişiler boş durduklarında bu sorunlar zaten çözülmedikleri için, en azından bu sorunların konuşulduğu bir ortam yaratılmış olması, sorununun çözümü için bir başlangıç noktası olabilir. Huzur evlerinde, hastanelerde, parklarda, bahçelerde, belediyelerde ve diğer kurumlarda evelerinde boş duran insanımızın üretmesi sağlansa fena mı olur?


İzlenme: 1204
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ