Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Kırgızistana Tıbbi Yardım

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Kırgızistan ve Özbekistan’daki kriz sebebiyle, yaşadıkları yerden ayrılan binlerce insana, Dünya Sağlık Örgütü uluslar arası sağlık yardımı koordine ediyor.

 

10 Haziran’da Kırgızistan’ın güneyinde başlayan çatışmalar sebebiyle, ağırlığı Özbek olan en az 300.000 kişi yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kaldı. Bu kişilerden 75.000’den fazlası Özbekistan’a sığınarak geçici kamplarda yaşıyorlar.

 

Resmi kaynaklara göre 192 ölü ve 912 sinin tedavisi hastanelerde devam eden 2029 yaralı mevcut. Ancak gerçek rakamın bu verilerin birkaç katı daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü çatışmalardan etkilenen kişilere acilen sağlık yardımı ulaştırılması gerektiğini belirtti. Silahlı saldırıyla yaralananların, cinsel istismara maruz kalanların, kronik rahatsızlığı olanların, çocuk felci aşılaması yapılması gereken çocukların öncelikli olmakla birlikte şiddete maruz kalan kişiler sağlık yardımına muhtaçlar.

 

Kırgızistan’ın Özbekistan sınırındaki, Özbek’lere yardımın ulaştırılması özellikle zor olmaktadır. Ayrıca cinsel istismarın yaşandığı her iki ülkeden de bildirilmektedir. Geçtiğimiz hafta, Kırgızistan ve Özbekistan’a tıbbi yardımı da içeren insani yardım gönderildi.

 

Dünya Sağlık Örgütü bölgeye 90.000 kişinin bir ay boyunca temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak acil sağlık paketi yolladı. Ayrıca İtalya travmaya uğramış kişilerin tedavisi için ilaç ve malzeme yolladı.

 

Eğer kriz devam ederse, sağlık yardımı sağlanması için uluslar arası çabanın devam etmesi gerekmektedir.


İzlenme: 1214
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ