Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Gülen Darıca

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Geçen yazımda Darıca’da yaşamanın yeşilliğiyle, kaybolmamış mahalle kültürüyle,  deniz havasıyla, içerisindeki insanlarıyla beraber pozitif enerji saçan sokak örgüsüyle, devam eden kahvehane kültürüyle, hanımların gün adını verdikleri toplantılarıyla güzel olduğunu, ancak sokaklarda rahatça yürüyüş ve spor yapamamamız yani rahatça hareket edemememiz sebebiyle yaşam kalitemizi ileriye taşıyacak bazı sıkıntılar olduğunu ve bunları nasıl aşacağımızı bu yazımda paylaşacağımı söylemiştim.

Darıca’da mutlu olmamıza ve daha çok tebessüm etmemize katkı sağlayacak hareket etmeyi, spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi fiziki şartları bahane edip kolaya kaçarak bir kenara bırakamayız, hele ki spor yapmayı ya da hareket etmeyi yaşamımıza sokmamızın insanı fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden geliştirdiğini, mutlu ettiğini biliyorken.

Peki, hareket etmeyi ve spor yapmayı yaşamımızın bir parçası yapmanın yolu nedir?

Bunun yolu spor yapmayı salonlardan sokaklara çıkarmaktır.

Peki, hareket etmeyi spor salonlarından sokaklara çıkarmanın yolu nedir?

Yeşili arttırmamız, kaldırımları genişletmemiz, sokaklarda yürürken dizlere zarar vermeyeceği için topraktan yapılmış yürüyüş yolları bulundurmamızdır.

Peki, bu fiziksel şartları sağlamanın yolu nedir?

İşte en önemli ve bize en çok iş düşen kısmı da burası. Biz yürüyeceğiz, daha çok hareket edeceğiz, hareketli yaşama olan talebi gören yöneticilerimiz de tabiî ki bize hareketli yaşama olanak tanıması için sokakları düzenleyip yeşillendirecekler.

 Sokaklarda sağlıklı yaşam için daha çok yer açılınca da biz  daha da çok hareket edeceğiz ve sokaklarımız beklentimize göre daha da çok şekillenecek. Yaşadığımız yer, içinde yaşayanlara göre şekillenir, yani Darıca biz Darıcalılar’a göre şekil bulacaktır. Sporu yaşamına sokmak isteyen bir toplumun önünde kimse engel kurmaz yeter ki bunu gerçekten isteyelim ve istediğimizi önce kendimize gösterebilelim.

Kulağa nasıl geliyor dinleyin bakalım! Hem hareket edeceğiz, hem sağlıklı besleneceğiz, hem de yeşili arttırmamız son yıllarda Darıca’da artan astımlı çocuk sayısını azaltacağı gibi egzoz gazını daha az solumamıza da katkı sağlayacak.

Bence kulağa iyi geliyor.

Hoşça kalın.


İzlenme: 9524
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • DARICA DARICA ....CAAANIM DARICA

    Misafir MÜKEMMEL BİR BAKIŞ AÇISI...MANDIRA FLOZOFU NE DEMİŞ BEN TEKNOLOJİYE KARŞIYIM...BENDE KARDEŞİM KARŞIYIM..DARICA MAHVOLDU....BÜTÜN YEŞİL ALANLAR TEK TEK KAYBOLUYOR...NEDEN BAHSEDİYORSUN.... 27 Nisan 2016 10:52

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ