Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Gençlerde Kilo Artışının Sebebi

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Gençlerde şişmanlık son yıllarda oldukça arttı. Gençlerin hareketsiz yaşam tarzlarını gördükçe bu durum bizleri çok da şaşırtmıyor. Gençler ekran başında daha çok zaman harcayarak daha az kalori yakıyorlar ve kullanmadıkları bu enerji vücutlarında yağ olarak birikiyor. Ancak toplumun son zamanlardaki ağırlaşmasının sebebi sadece hareketsizlik değil gibi görünüyor.

                                             

Time Dergisinin geçen haftaki haberine göre, yapılan yeni bir çalışmada, son 20 yılda gençlerin fiziksel aktivite miktarlarında değişme olmamasına rağmen toplumun daha da ağırlaştı ortaya çıkarıldı. Bu yeni çalışma kilo artışının sadece hareketsiz yaşam tarzına bağlanamayacağı anlamına gelmektedir. Çünkü obez kişilerin sayısı artmaktayken, fiziksel aktivitede düşüş görülmüyor.

 

Basit bir anlatımla vücut ağırlığı, alınan kalori ve harcanan kalori arasındaki dengenin bir yansımasıdır. Gençler arasında yapılan bu çalışma, vücut ağırlığındaki artışın sebebinin egzersiz yapmadaki düşüşün değil, tüketimdeki artışın olduğunu ortaya çıkıyor. Bu tabi ki gençlerin yeterli fiziksel aktivite yaptıkları anlamına gelmiyor. Gençlerin sadece %34.7 si yeterli fiziksel aktivite içerisinde bulunuyorlar. Geri kalan büyük çoğunluk maalesef yetersiz egzersiz yapmaktadır. Ancak günlük egzersiz miktarında 1991 den beri düşüş görülmediği halde obezite oranları yine de artmaya devam etmektedir. Dolayısıyla uygun beden ağırlığına sahip olabilmenin sadece yeterli egzersiz yapmaya bağlanmaması, alınan kalorinin de içerisinde bulunduğu bir dengeyi gözetmek gerekmektedir. Hatta bu dengede tüketilen besinler daha çok etkilidirler.

 

Çalışmalar her gün alınan ekstra 10-20 kalorinin -ki bu bir adet fıstığa eşittir- yakılmamasıyla yılsonunda 3-4 kilo almaya sebep olabileceğini gösteriyor. Vücudumuzu formda ve sağlıklı tutmak için egzersiz yapmalıyız ama konu kilo kaybetmeye geldiği zaman maalesef egzersizin etkisi zannedildiği kadar çok olmayacaktır. Çünkü aldığımız her kaloriyi yakmaya çalışmak göründüğünden daha zordur, dolayısıyla gereğinden fazla tüketmemeye daha fazla önem vermek, fazla kilolardan kurtulmak için daha akıllıcadır.   

 

Egzersiz kilo kaybetmeye direkt olarak katkıda bulunmasa da, sağlıklı vücut yapısına kavuşmamız için önemlidir, ayrıca giren ve çıkan enerjinin dengelenmesine yardımcı olur.

Günümüzde fiziksel aktivite gençler arasında gereğinden çok daha düşük seviyelerdedir. Fiziksel aktiviteyi arttırmak için çok çaba sarf etmeliyiz. Ancak egzersizin vücudumuz üzerinde birçok faydalı etkisi varken şişmanlığın en önemli sebebi gibi görünmemektedir.


İzlenme: 1233
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ