Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Fiziksel Aktivite Hastalık Riskini Düşürüyor

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Geçtiğimiz hafta Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Dünya Sağlık Örgütü, fiziksel aktivitenin arttırılmasını, herkese spor olanağının sağlanmasını, sigarasız olimpiyatların gerçekleştirilmesini ve çocukluk çağı obezitesinin azaltılmasını içeren, sağlıklı yaşam tarzını arttırmak adına ortak bir çalışma başlattılar.

 

Bu iki önemli kuruluş, aralarında imzaladıkları anlaşma ile kardiyovasküler hastalıklar, kanser, diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların oluşma riskini düşürmek için, uluslar arası ve ülke bazında fiziksel aktivitenin teşvikine ve bu yöndeki politikaların arttırılmasına çaba gösterecekler.

 

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Dr Margaret Chan, dünyadaki ölümlerin başlıca sebebi olan bu hastalıklarla baş etmenin, 21.yüzyılda gelişimimizi kesintisiz sürdürebilmemiz için, önemli olduğunu belirterek, fiziksel aktiviteyi teşvik edecek bu anlaşmanın önemine vurgu yaptı.

 

Bulaşıcı olmayan hastalıklar dünyada her yıl 35 milyon kişinin ölümüne sebep oluyor. Bu ölümlerin 9 milyonu 60 yaşının altındaki kişilerdir. Fiziksel hareketsizlik ise tüm ölümler arasındaki en büyük 4. risk faktörüdür ve her yıl 1,9 milyon ölümle ilişkilidir.

 

60 yaşın altındaki ölümlerin %90’ı sigara dumanına maruz kalmanın önlenmesi, sağlıklı beslenmenin sağlanması ve fiziksel aktivitenin arttırılması ile önlenebilmektedir. Bu yüzden artık oturmayı bırakıp hareket etmeye başlamalıyız!


İzlenme: 1047
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ