Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Eşitlik Nerede?

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Bırakın bölgeler arasını, aynı şehrin vatandaşları arasındaki sağlık göstergelerinde bile büyük farklar bulunmaktadır.

Aynı sağlık tesislerine, aynı sigorta kapsamına sahip olan vatandaşların sağlık durumları ve beklenen yaşam süreleri aynı şehirde olmalarına rağmen farklılık göstermektedir.

Son yıllarda şehirleşmenin hızlanması, şehrin varoş ve gecekondularında yaşayanların, şehrin varlıklı kesimlerinde yaşayanlara oranla daha kısa yaşam ömrüne sahip olmalarına, daha yüksek bebek ölüm oranına sahip olmalarına ve hastalıklardan daha çok acı çekmelerine sebep olmaktadır.

 

Bu farklılık zengin olsun fakir olsun tüm ülkelerdeki şehirlerde görünmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü bu ay yayınladığı yazıyla, şehrin içerisindeki bu eşitsizliğin anlatılmasının, yöneticilere farkındalık kazandırmak için önemli olacağını belirtti.

Ben de bu noktada üzerime düşeni yapmak adına, okuduğunuz üzere konuyu köşeme taşıdım.

 

Teorikte herkesi aynı sigorta şemsiyesi altında toplamak, hastaneleri herkese açmak, eşit sağlık hizmeti sunmak gibi görünse de aynı şehirdeki bireylerin sağlık çıktılarındaki yukarıda bahsettiğim önemli farklar, hakkaniyetli hizmet sunmak için çok yönlü düşünülmesi gerektiğini göstermektedir.

 

“Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde eşitlikçi hizmet sunmayı hedef edinmiş yeni sağlık sisteminin uygulayıcılarının ve yöneticilerimizin, aynı şehir içerisindeki bireylerin sağlık durumları arasındaki eşitsizliği fark etmeleri ve ölçmeleri bu eşitsizliği dengelemeye çalışmaları için önemli olacaktır.

 

Kişiler arasındaki sağlık eşitsizlikleri düşük ve orta gelirli ülkelerde daha belirgin olmasına karşın gelişmiş ülkelerde de bulunmaktadır.

Örneğin Japonya’nın Osaka şehrinde tüberküloz insidansı şehrin değişik bölgelerinde 9 kat farklık göstermektedir.

Ya da İngiltere’nin Preston şehrinde yaşam süresi, varlıklı ve yoksul kesimler arasında erkekler için 14.7 yıl, bayanlar için 10 yıl değişmektedir.

Sağlık göstergelerini eğitim, gelir, altyapı, kültürel gelişme gibi birçok faktör etkilemektedir. Ancak, bir çok etkeni olan sağlıklı olma halini, herkes eşit olarak hak etmektedir.

Hakkaniyetli hizmeti tüm ülkeye yaymaya çalışmalı, bunun için de toplumların sağlık çıktılarını eşitlemeye çalışmalıyız.


İzlenme: 1189
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ