Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Elektronik Sigaraların Sakıncaları

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta 9 Temmuz 2013’te yayınladığı yazıyla elektronik sigaraların kullanılmaması gerektiğini duyurdu.
Elektronik sigaralar, sigarayı yaktıktan sonra çıkan duman gibi duman çıkarmadıklarından güvenli zannediliyorlar. Bu sahte güvenlik duygusu her ne kadar kullanıcılara çekici gelse de bu ürünlerin içeriği ve vücuttaki etkileriyle ilgili yeterli bilgi ve çalışma yoktur. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bu ürünlerin güvenle kullanılması mümkün değildir çünkü elektronik sigaraların içerisinde bulunduğu söylenen maddelerin doğruluğu onaylı değildir, bu maddelerin vücuttaki etkileri belirlenmemiştir,  denetim altında değildirler, güvenli oldukları bilimsel olarak gösterilmemiştir ve kullanıcıların sağlığını olumsuz etkileyebilecek potansiyel riskleri belirlenmemiştir.
Elektronik sigaralar genelde nikotin, propilen glikol ve başka kimyasal maddelerin karışımı maddeleri buharlaştırırlar ve kullanıcılar bu karışımı ciğerlerine çekerek vücutlarına alırlar. Bazı ürünler nikotin içermediklerini belirtirler, bazıları ise çekici gelecek tat ve kokudadır. 
Bu cihazlar buharlaşan sıvıyı barındıran kartuş, şarj edilebilir pil ve kartuştaki sıvıyı buharlaştıran elektronik buharlaştırma sistemi içerirler. Genelde kartuşlar 6 ile 24 mg arasında nikotin içerirler, bazıları ise 100mg’ın üzerinde nikotin içerir. Tütün ürünlerinin içerisinde bulunan miktarda nikotin bağımlılık yaparken, yüksek miktarda alınacak nikotin ölümcül olabilir (kişinin ağırlığının kilogramı başına 0.5-1.0 mg nikotin tüketildiğinde).
Birçok elektronik sigaranın şekli sigara, puro, pipo gibi tütün içeren ürünlere benzerken bazıları başkalarının fark etmemesi için kalem, hafıza kartı gibi günlük kullanılan eşyalara benzetilerek üretilir.
Test edilen birçok ürünün içeriğindeki nikotin ve diğer bileşik miktarlarının farklılık gösterdiğini dolayısıyla kullanıcıların satın aldığı ürünlerle gerçekte ne soluduklarını bilmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü birçok elektronik sigara ürününün solunduğunda tahriş yapan propilen glikol maddesini yüksek oranda içerdiğini belirtti.
Yazıda, test edilen bazı ürünlerin ise nikotinden başka zehirli kimyasallar içerdiğinin belirlendiği, nikotin içeren ürünlerin ise kullanıldığında, örneğin 30 kg olan bir çocuğun 24 mg nikotin içeren kartuş içeriğini yutması halinde büyük ihtimalle ölümle sonuçlanacak, akut nikotin zehirlenmesine maruz kalınabileceği belirtildi. Ayrıca nikotin solunduğunda, yutulduğunda, deriye direkt temas ettiğinde çocuklar, hamile ve emziren bayanlar, kalp rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar için tehlikeli olduğundan elektronik sigaraların kartuşları bu kişiler tarafından temas edilmesi ve emilmesi ihtimaline karşı erişilebilecek yerlerden uzakta tutulmalıdır.
Elektronik sigaralar sigara alternatifi olarak kullanılmasının yanında daha çok sigarayı bırakma aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak sigarayı bırakma ürünleri her bir ürün için ayrı bilimsel olarak etkinliği ve güvenliği kanıtlanmış talimatlar çerçevesinde kullanılırlar. Sigarayı bırakma ürünü olarak bilimsel bir kanıtı olmayan elektronik sigaraların otoritelerce güvenliği ve içeriği onaylanmadan kullanılmamaları gerekir.


İzlenme: 1312
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ