Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Düşene Gülmeyelim

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Düşme, bir kişinin istem dışı olarak, bulunduğu yerden daha aşağıdaki seviyede ya da zeminde durmasıyla sonuçlanan bir olaydır. Bu basit gibi görünen ve bizim genelde güldüğümüz “düşme” sebebiyle dünyada her yıl 424.000 kişi ölmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçen ay yayınladığı yazıyla, yılda 37,3 milyon tıbbi bakım gerektiren düşme gerçekleştiğini belirterek konunun önemini vurguladı.

 

Tehlikeli çevreler, çocukların büyürken etraflarını merak etme dürtüleri, yaşlılıkla birlikte gelen bedensel değişim, algılama, görme ve kavramadaki azalma gibi faktörler düşmenin önemli etkenleridir.

 

Düşmekten korunmak için risk faktörlerini, hastalık yükünü, korunma stratejilerini belirleyecek halk sağlığı araştırmaları yapılmalıdır. Güvenli çevreler oluşturan, risk faktörlerini azaltan politikalara destek verilmelidir. Düşme potansiyelini ortadan kaldıracak mühendislik girişimleri, bireylerin ve toplumların bu konuda farkındalık kazanması için düzenlenecek eğitimler desteklenmelidir.

 

DSÖ’ ye göre düşmeleri önlemek için, yaşanan çevreler incelenerek risk faktörleri belirlenmeli ve gereken önlemler alınmalıdır, düşük tansiyon tedavisi, D vitamini ve kalsiyum takviyesi, görme yetersizliğinin tedavi edilmesi gibi klinik girişimlerde bulunulmalıdır, fiziki ve algısal yetersizlikler için cihazların reçete edilmesi sağlanmalıdır. Sağlık profesyonelleri tarafından kas kuvvetlendirici ve denge sağlayıcı eğitimler verilmelidir. Düşmekten korunmaya, denge sağlayıcı ve vücudu güçlendirmeye yönelik toplumsal eğitimler düzenlenmelidir. Düşme sebebiyle kalça kırığı riski altında olanların kalça koruyucu kullanmaları sağlanmalıdır. Çocukların yaşam alanlarındaki mobilyaları, oyuncakları ve kullandıkları diğer ürünleri içeren etkili düzenlemeler yapılmalı, pencere parmaklıkları için düzenlemeler getirilmelidir.

 

Konuya finansal açıdan bakıldığında da, Kanada’dan toplanan verilere göre, etkili korunma stratejileri ile 10 yaşın altındaki çocukların düşmelerini %20 azaltarak, tedavi masraflarından yılda 120 milyon doların üzerinde kazanç sağlandığı görünüyor. O halde düşüşleri önlemek için çaba sarf ederek maddi ve manevi kayıplarımızı düşürmeliyiz.


İzlenme: 1241
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ