Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Dünya Diyabet Günü

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünyada 220 milyondan fazla kişi diyabet hastasıdır ve diyabetten ölümlerin yaklaşık %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir. Ayrıca diyabet ölümlerinin 2005-2030 yılları arasında ikiye katlanacağı öngörülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Diyabet Günü olan 14 Kasım’da hastalığın sonuçlarına, ekonomik etkilerine ve korunma yöntemlerine dikkat çekti. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, normal vücut ağırlığını sağlama ve tütünden kaçınmanın, diyabetin başlamasını önleyebileceği ya da geciktirebileceği de vurgulandı.

 

Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesiyle ya da vücudun üretilen insülini yeterli kullanamamasıyla oluşan kronik bir hastalıktır. İnsülin, kan şekerini dengeleyen bir hormondur. Kontrol edilmeyen diyabet kan şekerinin yükselmesine sebep olur ki bu durum özellikle sinirleri ve damarları etkileyerek zamanla vücut sistemlerinde hasara sebebiyet verir.

 

Diyabetin sebebiyet verdiği önemli rahatsızlıklar ve istatistikî bilgileri şunlardır: Diyabet ölümlerinin %50’si kalp hastalığı ve felç sebebiyle olmaktadır. Ayaklardaki düşük kan akımı ve nöropati, ayak ülserine yakalanma şansını arttırarak uzuvun kesilmesine sebep olabilmektedir. Diyabetik retinopati 15 yıllık bir diyabet rahatsızlığından sonra hastaların %2’sinin kör olmasına ve %10’unun kalıcı görme kusuruyla yaşamasına sebep olmaktadır. Hastaların %10-%20 si böbrek yetersizliğinden ölmektedir.

 

Basit ve ucuz bir kan testiyle ilk tanısı koyulabilen diyabetin etkilerini azaltmak için bazı ekonomik ve kolay uygulanabilir müdahalelerde bulunulabilir. Bunlar, kan şekerini ve kan basıncını belli sürelerde kontrol etmek, ayak bakımı, retina hastalığı için göz taraması, diyabetik böbrek hastalığının erken teşhisi için kontrolleri içermektedir. Ayrıca sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, normal vücut ağırlığını sağlama, tütünden kaçınma bu uygulamalara eşlik etmelidir.

 

Zamanla diyabet kalpte, damarlarda, gözlerde, böbreklerde ve sinirlerde hasara sebep olur. Diyabet ve oluşturduğu diğer hastalıkların bireylere, ailelere, sağlık sistemlerine ve ülkelere azımsanmayacak ekonomik etkileri de vardır. Milli gelirimizin önemli bir kısmı, sadece kalp hastalığı, felç ve diyabet sebebiyle yok olmaktadır. Bu yüzden hem kendimiz hem ülkemiz için, normal vücut ağırlığınızı korumamız, haftada üç gün 30 dakika fiziksel aktivitede bulunmamız, günde üç ya da dört defa meyve ve sebze içeren, az şeker ve doymuş yağ içerikli sağlıklı besinler yememiz, tütün kullanmaktan kaçınmamız önemlidir.

 


İzlenme: 1205
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ