Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Domuz Gribinden Ve Sezonluk Gripten Ölümlerin Karşılaştırması

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Domuz gribinin etkinliğini belirlemek için, sezonluk gripten ve domuz gribinden ölümlerin, sayılarının karşılaştırıldığını görüyoruz. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta yayınladığı yazıyla, yapılan karşılaştırmaların çeşitli sebeplerden dolayı güvenli olmadığını duyurdu.

Sezonluk gripten ölüm rakamları tahmini rakamlardır. Grip virüsünün dolaşımda olduğu zamandaki fazla ölümlerin, yılın diğer zamanlardaki ölümlere göre farkının, istatistiksel olarak hesaplanmasıyla bulunur. 

Grip sezonu boyunca ölümlerin yaklaşık %90’ını birden fazla kronik rahatsızlığı olan yaşlı kişiler oluşturur. Grip, bu var olan kronik hastalıkları kötüleştirerek ölümlere katkıda bulunabilmektedir. Ölümlerin çoğuna grip virüsü testi yapılmadığından altta yatan hastalık, ölüm sebebi olarak kayıtlara geçmektedir. Bu yüzden 1800 lü yıllardan beri gribin sebep olduğu ölümleri daha sağlıklı ölçebilmek için, grip sezonundaki ölümlerin, diğer zamanlardaki ölümlere göre fazlalığı dikkate alınmıştır. Bu ölçme yöntemi de bize gribin ender olarak öldüren hafif bir hastalık olduğunu göstermiştir.

Diğer yandan domuz gribinin sebep olduğu bildirilen ölüm sayıları, sadece laboratuar testleriyle doğrulanmış olanlardır.  Ancak domuz gribinin semptomları, bir çok enfeksiyon hastalığınınkine benzediğinden, doktorlar domuz gribinden şüphelenmeyerek test yaptırmayabiliyorlar. Ayrıca domuz gribi testi yapmak masraflı ve zahmetli olduğundan gerektiği kadar yapılamıyor. Birçok ölüm, domuz gribi yerine, hastaların altta yatan kronik rahatsızlıkları ile kayıtlara geçiyor.

Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, son zamanlarda yapılan çalışmalar domuz gribi testlerinin yeterince doğru sonuç vermediğini,  yanlışlıkla negatif sonuç veren testlerle sıkça karşılaşıldığını belirtiyor. Testler düzgün yapılsa bile test sonuçlarını, örneklerin ne zaman ve nasıl toplandığı da etkiliyor. Bir çok üst düzey hastane de dahi, doktorlar domuz gribinin spesifik semptomlarını gördükleri halde test sonuçlarının negatif çıktıklarını rapor ediyorlar.

Şu an için domuz gribinden ve sezonluk gripten ölümlerin, karşılaştırılması yoluyla, domuz gribinin etkinliğinin ölçülebilmesi mümkün görünmüyor. Domuz gribinin etkinliğini, salgın etkisini kaybettikten bir iki yıl sonra,  yine eski yöntemle ölçebileceğiz.  Bu ölçüm salgının görüldüğü süre zarfındaki fazladan ölümlerin, normal grip mevsimindeki ölümlere göre fazlalığını hesaplayarak olacak. 


İzlenme: 1012
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ