Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Domuz Gribinde İkinci Dalga

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünya Sağlık Örgütü, ülkemizin de içinde bulunduğu kuzey yarım küresi ülkelerine, ikinci domuz gribi salgını için hazırlanmalarını önerdi. Tüm ülkelerde nüfusun büyük çoğunluğunun şu an gribe duyarlı olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü virüsün etkinliğini önümüzdeki aylarda sürdüreceğini söyledi.

 

Domuz gribi, sezonluk gribe göre gençlerde daha sık görülüyor. Ayrıca gençlerde, yaşlılara göre seyri daha şiddetli ve ölümcül oluyor. Bugüne kadar ciddi rahatsızlıkların ve ölümlerin çoğu 50 yaş altı yetişkinlerde meydana geldi. Bu yönüyle domuz gribi, sezonluk gripten ayrılıyor zira sezonluk gripte ciddi ve ölümcül vakaların yaklaşık %90’ı 65 yaş üstünde görülüyor.

 

Şu an hastalık hafif şiddette seyretmesine karşılık, ikinci dalga salgını çok sayıda insanı etkilerse durum kötüleşebilecektir. Böyle bir durumda, kronik rahatsızlığı olanlar gibi yüksek risk grubuna dâhil kimselerin, yoğun bakım tedavisine ihtiyaç duyması bu üniteleri doldurmalarına ve sağlık kurumlarının diğer hizmetlerinin aksamasına yol açabileceklerdir. Dünyanın dört bir yanından doktorlar gençlerde ve sağlıklı kişilerde hastalığın akciğerleri etkileyerek ciddi nefes alma problemlerine sebep olduğunu bildiriyorlar. Ve bu hayatları kurtarmak yoğun bakım ünitelerinde geçirilen uzun ve masraflı bakıma dayanıyor. Güney yarımküredeki kış sezonunda, bazı bölgelerde, yoğun bakım ünitelerinin, sağlık kurumlarındaki yükün %15’ini oluşturduğu görüldü. Bu yüzden hazırlıklarımızı, ciddi vakalardaki ani artış ile yoğun bakım ünitelerinde yığılma olabileceğini göz önüne alarak yapılmalıyız.

 

Gelişmekte olan ülkelerde halkın çoğu birçok hizmetten yoksundur ve hâlihazırda birçok sağlık sorunları vardır, ayrıca temel sağlık hizmetlerine erişim kısıtlıdır. Bu yüzden aynı virüs varlıklı ülkelerde onarılabilir hasarlara sebep olmaktayken, gelişmekte olan ülkelerde büyük yıkımlara yol açmaktadır. Biz de varlıklı ülkeler arasında yer almadığımıza göre alacağımız tedbirleri kendi olanaklarımızın ve alt yapımızın farkında olarak belirlemeliyiz.

 

Domuz gribi, kuduz gibi %100 ölümcül bir hastalık değildir, enfekte olan birçok insan iyileşmektedir. Ancak tam aşılama yapılamayacağı gerçeğini görerek, hasta kişilerle araya mesafe koyma, okulların kapanışlarını organize etme, kalabalık toplulukların oluşturulmasını engelleme, kişisel hijyene dikkat etme gibi toplumsal davranış biçimleri geliştirmeliyiz.


İzlenme: 1312
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ