Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Darıcalılar Ne Kadar Egzersiz Yapıyor?

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Darıca’da egzersiz yapacak yerler yeterli mi? Ne kadar egzersiz yapılması vücudumuzun dirençli olmasını sağlar? Egzersiz yapmak kanser riskini düşürür mü? Darıcalılar fiziksel aktivitenin öneminin farkında mı? İşte Darıca’nın egzersiz karnesi..

 

 

 

Haftada 150 dakika orta derecede fiziksel aktivitede bulunmak göğüs ve kolon kanseri riskini düşürmektedir. Dünya Sağlık Örgütü geçen ay yayınladığı yazıda fiziksel aktivitenin, kanser vakalarının sayısının azalmasında önemli rolü olduğunu söylemektedir. Peki, Darıca’da fiziksel aktiviteye ne kadar önem veriyoruz?

 

Beden eğitimi öğretmeni  Semavi Başoğlu ile Darıca’da fiziksel aktiviteye ne kadar önem verildiğini konuştuk. Başoğlu, Darıca’da egzersiz yapma kültürünün yerleşmediğini ve alt yapının da buna müsait olmadığını söyledi. Fiziksel aktivite için gerekli alanların yeterli olmadığını, aynı zamanda halkın da egzersizin önemli olduğu bilincine sahip olmadığını ancak fiziksel aktiviteyi teşvik edecek alanların oluşmasıyla bu bilincin gelişebileceğini belirtti.

 

Başoğlu, Darıca Stadı’nın çevresindeki yürüyüş alanının yetmediğini, spor salonunun yan tarafındaki yürüyüş alanının ise dar, şekilsiz ve yetersiz olduğunu, gençlerin spor yapabilmek için okul bahçesi aradıklarını, bayanların açık havada dahi kapalı yerlerde kısıtlı spor imkanı bulabildiklerini, parklarda sağlıksız, göstermelik aletlerin bulunduğunu, iki-üç tane bank koyularak parkların oluşturulduğunu söylerken neler yapılabileceğine dair örnekler de verdi.

 

Telle çevrili tek potadan oluşan spor alanlarının yaratılabileceğini, file gerili alanlar yaratarak voleybol alanlarının oluşturulabileceğini, salonun yanındaki çim alanın step, aerobik gibi aktiviteler için değerlendirilebileceğini, stadın etrafına daha büyük ve kapsamlı yürüyüş alanı ya da tartan pist yapılabileceğini, spor salonunun büyütülebileceğini, tenis kortlarının kurulabileceğini, deniz sporlarının geliştirilebileceğini söyleyen Başoğlu, sahile ve Darıca-Eskihisar arasındaki yola bisiklet ve yürüyüş parkurlarının da kurulabileceğini belirtti.

 

Darıcamız tüm bu spor imkânlarını Darıcalılara sunan bir kimliğe sahip olmayı hak etmektedir. Fiziksel aktivitede bulunmamak kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet riskini arttırırken ve dünyada 670 bin erken ölüme sebep olurken, egzersiz yapmanın önemini hep beraber kavramalı ve gereken tedbirleri almalıyız.


İzlenme: 1185
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ