Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Daıca'da Sigara Tüketimi

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Kullanıcılarının % 50 sine kadarını sigarayla ilişkili bir hastalıktan dolayı öldürecek olan sigara için, Darıcalılar’ın ne düşündüğünü ve sigarayı kısıtlayıcı önlemlere karşı yaklaşımlarının nasıl olduğunu araştırdık. Dünya Sağlık Örgütü’nün şu an sigara kullananların yarısına yakınının sigarayla ilişkili bir hastalık nedeniyle öleceğini belirtmesi sebebiyle konuyu köşemize taşıdık.

 

Sigara kullanımını kısıtlayan yasa ve kuralların uygulamaya geçmesinden memnun olan Darıcalılar, sigarayı bırakmak için sağlık kurumlarından yardım alınmasını teşvik eden reklam ve tanıtımların pratikte uygulanmadığını söylüyorlar. Dünya Sağlık Örgütü insanların pek azının sigaranın zararlarını anladıklarını ve tehlikenin farkında olup sigarayı bırakmak isteyenlerin tıbbi yarım ve profesyonel danışmanlık ile sigarayı bırakma şanslarının ikiye katlandığı belirtmektedir. Gebze Fatih Devlet Hastanesinde bulunan sigarayı bırakma bölümü haftada sadece 4 kişiye randevu vermekteyken, Darıca Farabi Devlet Hastanesinde böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Yetişkinlerde kalp hastalığı ve gırtlak kanserine, çocuk ve bebeklerde ani ölüm sendromuna, hamile kadınlarda düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olan sigara kullanımı, sigarayı bırakmak isteyenlere profesyonel yardım sunacak sistemin hayata geçirilmesiyle azaltılabilir.

 

 

Tütün kullanımı, insanoğlunun  karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden bir tanesidir. Sigara kullanımından dolayı erken ölenler, ailelerini geçimlerini sağlayan kişiden, ülkelerini sağlıklı çalışma gücünden yoksun bırakıyorlar, sağlık giderlerinin artmasına sebep oluyorlar ve ekonomik gelişmeyi engelliyorlar.

 

Hipertansiyondan sonra ölüme sebep olan ikinci etken olan sigara kullanımı halihazırda 10 kişiden birinin ölümüne sebep olmaktadır. Tütün kullanımı, korunulabilir hastalık etkenlerinin ise birinci sırasında yer almaktadır.

 

Dünyanın solunan havasının yüzde ellisi tütün dumanı ile kirli durumdadır. Kapalı alanlarda tütün içildiğinde, bu alanların havası tütün dumanı ile kirlenmekte ve sigara içmeyenlere ciddi zararlar vermektedir. Havalandırma, filtrasyon havayı temizleyememektedir. Pasif içiciliğin yüzde yüz dumansız hava sahası dışında hiçbir güvenli sınırı yoktur. 


İzlenme: 1198
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ