Kocaeli Büyükşehir destek
BY Yıldıray

Bitkisel Ve Geleneksel İlaçların Tedavideki Yeri

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Geleneksel ilaçlar binlerce yıldır kullanılmaktadır ve insan sağlığına büyük katkıları olmuştur. Günümüzde ise bitkilerin etkili maddeleri, izole edilerek doğrudan ya da kimyasal değişime uğratılarak ilaç halinde kullanılmaktadır. Ancak geleneksel ilaçların faydasız olduğu kanısı artık değişmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü geçen sene ilkini gerçekleştirdiği “Geleneksel İlaçlar Kongresi”nde tüm üye ülkeleri geleneksel ilaçları sağlık sistemlerine entegre etmeye çağırarak, geleneksel ilaçların güvenli ve etkili kullanılmalarına destek verdi.

 

Dünyada geleneksel ilaçların kullanımı son 30 yıl içinde oldukça arttı. Geleneksel ilaçlar alınabilir, ulaşılabilir ve yaygın olduklarından gelişmekte olan ülkelerde, birinci basamak sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlarını, özellikle 1990’lardan sonra büyük ölçüde karşıladılar. Örneğin Etiyopya ve Hindistan’ın nüfuslarının %70-80 i birinci basamak tedavileri için geleneksel ilaçları kullanıyor. Sadece gelişmekte olan ülkelerde değil gelişmiş ülkelerde de geleneksel ilaçlar, tamamlayıcı ya da alternatif tedavi olarak kullanılıyor. Örneğin Kanada nüfusunun %70’i, Almanya nüfusunun %80’i tamamlayıcı ya da alternatif ilaçları ve tedavi yöntemlerini kullanmıştır.

 

Büyük firmaların gelişi güzel, bitkileri tarayarak ilaç keşfetme çalışmalarının büyük ölçüde başarısızlıkla sonuçlanması, geleneksel ilaçların önemini ortaya çıkardı. Buna karşılık ilaç keşfi için, geleneksel tedavilerde kullanılan bitkilerden hareketle yürütülen çalışmaların, başarı şansının yüksek olduğu görüldü. “Geleneksel İlaçlar Kongresi”nde, geleneksel ilaçlara, tedavilere ve uygulamalara saygı gösterilmesine ve her ülkenin bu uygulamaları kendi koşullarıyla örtüşür biçimde desteklemesinin, korumasının ve tartışmasının önemine vurgu yapılarak şu ayrıntılara yer verildi:

 

Dünya Sağlık Örgütü, geleneksel ilaçları sağlık sistemine uyarlayan devletleri desteklediğini ve henüz girişimde bulunmayanları harekete geçmeye çağırdığını duyurdu.

Geleneksel ilaç kavramı ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişen, geniş tedavi ve uygulamaları, aynı zamanda alternatif ve tamamlayıcı tıbbı da kapsamaktadır. Geleneksel ilaçlar ile batı ilaçlarının iyi yönlerini alarak, uygun bir karışımla, birlikte kullanıp, birinci basamak sağlık hizmetlerinde faydalı çıktılar elde edilebilir.

 

Uygun eğitim programları ile sağlık profesyonelleri, tıp öğrencileri ve ilgili araştırmacılar eğitilerek, çağdaş ve geleneksel ilaç sunucuları arasındaki iletişim güçlendirilmelidir. Bu ürünlerin araştırmaları, kullanımları, etiketlenmeleri, ruhsatlandırılmaları, kullanma kuralları, hasta doktor ilişkilerindeki yeri, akreditasyonları ile ilgili yasal düzenlemeler yapılarak birinci basamağa entegrasyonu sağlanmalıdır. Yapılacak bu düzenlemeler her ülkenin yapısı ve gelenekleri ile örtüşmelidir. Geleneksel ilacı birinci basamak sağlık hizmetinin bir kaynağı olarak tanımak, ulaşabilirliği ve maliyetlere katlanabilirliği arttırarak sağlık çıktılarının iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

 

Ülkelerin, geleneksel ilaçları birinci basamakta kullanması için ulusal düzenlemeler yapması, politikalar oluşturması, araştırmalar yapması ve edindiği tecrübe ve bilgileri diğer ülkelerle paylaşarak iş birliği yapması ile, küresel bir strateji belirlenmeli ve uygulamaya geçilmelidir.


İzlenme: 1177
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ