Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Baharatlara Dikkat

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Yeni yapılan bir çalışma baharatların kurşun zehirlenmesine yol açabileceğini gösteriyor. Özellikle çocuklarda kavrama güçlüğüne ve davranış bozukluğuna yol açan aşırı kurşun tüketimine dikkat etmek gerekiyor.

 

Time Dergisi’nde geçtiğimiz hafta yayınlanan haberde, Amerika’da bazı bölgelerde, baharata bağlı çocuklarda kurşun zehirlenmesi vakaları görülmeye başlandıktan sonra yapılan araştırmada, incelenen baharatların yaklaşık %65’inin 1 mikrogram/gram’dan fazla kurşun içerdiği belirtiliyor.

 

Bu rakamlar Avrupa Birliği’nin kabul edilebilir 2-3 mcg değerlerinin altında olmasına rağmen, araştırmanın yazarı özellikle çocukların çevrelerinden maruz kalacağı diğer kurşun miktarlarıyla birlikte, kabul edilebilir değerlerin aşılabileceğini söylüyor.

 

Aslında kurşun zehirlenmesinin yaklaşık üçte ikisi gibi büyük bir kısmı, boyalardaki kurşun miktarından dolayı, çocukların boyalı duvarların dökülen parçalarını yemeleriyle gerçekleşiyor. Ancak bu yeni çalışma doktorların çok fazla göz önünde bulunmayan diğer kaynaklarında farkında olmaları gerektiğini hatırlatıyor.

 

Çevresel düzenlemeler bu ürünler üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin kurşunlu yakıt tüketen araçların egzozlarından çıkan kurşunlu gaz, toprağa karışmakta ve bu topraktan yetişen bitkilerden kurutularak elde edilen baharatların kurşun içermesine sebep olmaktadır. Yiyeceklerdeki zehirli maddeleri kontrol altında tutabilmek için çok boyutlu düzenlemelerin gerektiğini de hatırlatmalıyız. Örneğin kurşunlu yakıtın yoğun olarak tüketildiği ülkelerden alınan baharatların kurşun içeriğinin fazla olması muhtemeldir. Dolayısıyla sadece ülkemizde üretilen ürünlerin içeriğini kontrol etmek yetmeyecek, dışarıdan alımı yapılan baharatları da kontrol altında tutacak düzenlemeler gerekecektir.

 

Amerika’da gıda güvenliğinden sorumlu FDA, ithal edilen tüm ürünlerin kurşun içeriğinin belirlenmesinin zor olduğunu ancak kısıtlayıcı düzenlemelerin yapılacağını belirtiyor. Ayrıca FDA çocukların çokça tükettiği şekerlerin içeriğindeki kabul edilebilir kurşun değerlerini aşağıya çekti ve bu ürünlerde kullanılan boyaların kurşun içermemesi için gereken düzenlemeleri yaptı.

 

Bu yeni çalışma, çocuk hekimlerinin kurşun zehirlenmesini teşhis etmeleri için farkındalık kazandıracak ve çocukların daha çabuk tedaviye geçmelerini sağlayacak gibi görünüyor.


İzlenme: 1279
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ