Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Aşılamanın Önemi

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Bağışıklamaya yapılan yatırımların karşılığı, hastalıklardan korunmak ve hayatların kurtarılmasıdır. Geçtiğimiz haftanın Bağışıklama Haftası” olması sebebiyle, aşılamanın öneminin anlaşılması ve toplumların aşılanma oranının yükseltilmesi için 112 ülkede Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde çeşitli kampanyalar düzenlendi.

 

Bağışıklama programlarının başarısı çiçek hastalığının 1977 yılında yok edilmesi ile başlamıştır. 2 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan çiçek hastalığıyla mücadele için Dünya Sağlık Örgütü 1967 yılında on yıl süren bağışıklama kampanyasına başlamış ve hastalık ortadan kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra da aşılama programları difteri, boğmaca, tetanos, kızamık, çocuk felci, sarıhumma hastalıkları için genişletilerek milyonlarca hayat kurtarılmıştır.

 

Günümüzde birçok ülke, ulaşılamayan bireyleri de aşılama kapsamına alarak, kızamık hastalığını yok etmeye çalışmaktadır. Avrupa, kızamık ve kızamıkçığı 2010 yılında yok etme hedefine ulaşmak üzeredir. Bazı Batı Avrupa ülkelerinde kızamık vakaları görülmektedir. Bu yüzden, hastalığı yok etme hedefine ulaşmak için bu bölgelere odaklanılmaktadır. Doğu Akdeniz bölgesinde bağışıklanma oranı biraz daha düşüktür. Bu bölgede 5 yaşın altındaki ölümlerin %25’i aşılanma ile önlenebilecek hastalıklardan meydana gelmektedir.  

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülüğünde 112 ülkede yürütülen aşılama kampanyasında, aileler, çocuk bakıcıları, sağlık çalışanları, medya, karar vericiler ve diğer paydaşlar için aşılamanın önemi ile ilgili konular hakkında çalışma grupları, eğitimler, sergiler, seminerler, tartışmalar düzenlendi. Katılımcı ülkelerdeki bağışıklama kampanyalarına Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF, bölgedeki ülke yöneticileri ve sağlık otoritelerinin destek vermeleri konunun önemini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

 

Aşılamaya önem veriliyor olması, önümüzdeki zamanlarda ishale neden olan rota virüs enfeksiyonu ve zatürree hastalığı için yeni aşıların çıkmasıyla, daha çok insanın daha çok hastalığa karşı aşılanmasını arttıracak ve araştırmaların yeni aşılar için hızla devam etmesini sağlayacaktır.


İzlenme: 1360
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ