Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Alkolün Zararları

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Bölgemizde alkolün zararlı etkileriyle ilgili çok fazla bilgi sahibi değiliz. Bunun sebebi konu alkol olunca aklımıza alkolün zararlarından önce, düşünce yapımıza göre, ya alkolün tüketiminin günah olduğu ya da alkol tüketimine gösterilen tepkinin dinsel yargıya dayandığı düşüncesinin geliyor olmasıdır. Alkolün, sarhoş ederek, vücuda zarar vererek ve bağımlılık oluşturarak, sosyal sorunlarla ve sağlık sorunlarıyla sonuçlanan riskler taşıması üzerine düşünmemiz ikinci planda geldiğinden, zararlı etkilerini kavrayamıyoruz.

Zararlı olduğunu duyduğumuz için biliyor, ancak üzerinde kafa yormadığımız için zararlı olduğunu gerçek anlamda algılayamıyoruz.

Alkolün zararlı etkilerini algılayabilmemiz için üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Fakat alkolün zararlı etkilerini düşünmeden önce, doğduğumuz toprağın bizde gereklilik oluşturduğu öncül düşünceler aklımızda beliriyor.

Ancak bu istem dışı düşüncelerin düşünülmesinin ardından, sıra, alkolün zararlı etkilerine kafa yorarak onları algılamamıza geliyor. Ancak dikkatimizi dağıtan onca faktörün arasında planlı olarak ikinci düşünceye ulaşmak insan aklının “kuş misali” olması sebebiyle zorlaşıyor. Çünkü birinci düşünce bitmeden kim bilir beynimiz bizi hızlıca kaç düşünce arasında sırayla dolaştırıyor. Yani sonuç olarak alkolün zararlı etkilerini algılayacak ikinci düşünme aşamasına geçemediğimizden sadece zararlı olduğunu biliyoruz.

O yüzden alkolün zararlı etkilerinden aşağıda bahsetmemin, onların fark edilmesine, belki de ardışık düşüncelerimizin daha ikincisine sıra gelmeden dikkatimizin dağıldığının farkına vararak bu konuda kendimizi zorlamamıza sebep olacağını umuyorum.

Alkol, uzun yıllar boyu tüketilmesiyle kronik hastalıklara yol açtığı gibi, gençlerin ölümlerine ya da sakat kalmalarına yol açarak, yaşanacak yıllarının ya da sağlıklı yaşam yıllarının kaybolması gibi trajik sonuçlara da yol açmaktadır. Kullanılan alkolün miktarından çok, başlı başına alkol içme olgusunun, olumsuz sağlık çıktılarına yol açtığıyla ilgili örnekleri her gün duyuyor ve görüyoruz.

Alkol tüketimi dünya genelindeki özafagus kanserinin, karaciğer kanserinin, sirozun, cinayetlerin, epilepsinin ve motorlu araç kazalarının yaklaşık %20-30’una sebep olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre alkol tüketiminin gelişmekte olan ülkelerde arttığı ve alkol tüketim alışkanlığının geleneksel olarak az olduğu bu ülkelerde, kontrol, korunma ve tedavi metotlarının gelişmemiş olmasıyla alkolle ilgili problemlere karşı korunmasız olunduğu göz önünde bulundurulursa, alkolün zararlarını gerçek anlamda kavramamız yaklaşan tehlikeyi anlamamızı sağlayacaktır.

 


İzlenme: 1544
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ