Kocaeli Büyükşehir
DARICA GAZETESİ

Acil Doğum Kontrol Yöntemi

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

 Dünya Sağlık Örgütü geçen ay istenmeyen gebelikten korunmak için, korunmasız cinsel ilişkiden sonra kullanılan yöntemlere dikkat çekti. “Ertesi gün haplarının” korunmasız ilişkiden sonra 5 gün içerisinde alındığında istenmeyen gebelikleri büyük ölçüde önlediği belirtildi.

 

Ertesi gün hapları, oluşmuş bir gebeliği sonlandırmazlar yada oluşan embriyoya zarar vermezler. Bu haplar sadece ovülasyonu önleyerek yada geciktirerek etki ederler yada yumurtanın döllenmesini önlerler. Yani hamileliğin oluşmasını önlerler, kürtaja sebebiyet vermezler.

 

Peki acil doğum kontrol yöntemleri hangi durumlarda kullanılabilir? Korunmasız ilişkiden sonra, doğum kontrol yönteminin başarısız olduğu durumlarda,  doğum kontrol yöntemlerinin doğru kullanılmadığında, ya da cinsel saldırı durumlarında kullanılabilirler.

 

Ertesi gün hapları ve uterus içi kullanılan aletler olmak üzere iki çeşit acil doğum kontrol yöntemi vardır. Ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden sonra ne kadar erken alınırlarsa o kadar etkili olurlar. Bu haplar oldukça güvenilirdir, önceden söylediğim gibi kürtaja sebebiyet vermezler yada ileriki hamileliklerde bebeğe zarar vermezler, yan etkileri seyrektir ve genellikle hafif şiddettedir. Tabi ki bu hapların acil durumlar için olduğunu ve sürekli kullanım için uygun olmadığını unutmamak gerekir.


İzlenme: 1126
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ