Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Acil Doğum Kontrol Hapları

Lütfi USLU

Lütfi USLU

E-Posta : uslulutfi@yahoo.com

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu ay ki bülteninde yayınladığı yazıda, ertesi gün hapı olarak bilinen acil doğum kontrol tabletleri, birçok ülkede bulunmasına rağmen istenmeyen doğumları önlemede beklenilen etkiyi sağlayabilmiş değiller.

 

“Ertesi gün hapları”na ulaşım ülkemizin de içerisinde yer aldığı birçok ülkede oldukça kolaylaşmıştır. Ancak araştırmalar, bu doğum kontrol yöntemiyle ilgili bilinç düzeyinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

 

Korunmasız cinsel birleşmeden sonra kullanılan bu ilaçların varlığının bilindiği bölgelerde dahi kullanımının oldukça düşük olduğu görünüyor. Bu yöntemin doğru kullanımının oldukça düşük olmasının sebebi, doğurganlık, doğum kontrolü ve gebelik riski hakkındaki farkındalığın düşük olmasıdır. Fransa’da yapılan bir araştırmada kürtaj yaptıran bayanların yarıdan fazlasının gebe kaldıkları sırada, gebelik riski taşıdıklarının farkında olmadıklarını ya da gebeliğe yol açacak şekilde birleşme yaşadıklarını anlayamadıklarını gösteriyor.

 

Yine İngiltere’de yapılan bir çalışma, gebe kalmak istemeyen bayanların yalnızca onda birinin gerektiğinde ertesi gün tabletleri kullandığını ve çok daha azının gebelik riski taşıdıkları her defasında bu yöntemi kullandıklarını gösteriyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü yazısında, “bu tabletlerin, diğer birçok geleneksel doğum kontrol yöntemleri gibi, hormonal değişiklikler sebebiyle kanser riskini arttırdığı” yönündeki söylentilerin, gerçek dışı olduğunu belirtiyor. Bu gerçek dışı söylentiler, bazı bayanların en çok gereksinim duyacağı zamanda bu ilaçları almamalarına yol açabileceğinden oldukça sakıncalıdır.

 

Sayısız çalışma ile güvenilirliği kanıtlanmış ertesi gün haplarının, gerektiğinde ulaşılabilir ve kuşku duyulmadan kullanılabilir olması için, medya ve halk sağlığı uzmanlarına önemli görevler düşmektedir.

 

 


İzlenme: 1169
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ