Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Uzun ince yol

Cengiz BAYSU

Cengiz BAYSU

E-Posta : cengizbaysu1955@yahoo.com.tr

    Çözüm süreci devam ederken bazı siyasi parti liderlerinin yüksek tansiyonlu, ayak üstü politik demeçlerini ve gelişmeleri izliyoruz. Alınan kararların devletin en üst organlarında enine boyuna görüşüldüğü ve bir süzgeçten geçirildiği hepimizce malumdur. Taraf durumda olan BDP’nin lider ve yetkililerince zaman zaman çizgi dışına çıkıldığına da tanık oluyoruz.

    Büyük devlet adamı (!) Apo stratejiyi belirledikten sonra BDP, gergefin içindeki oyayı ince ince örüyor. İşin askeri yanını ise “Kandil camiası” yürütüyor. Strateji belirlenirken en çok demokrasi sözüne vurgu yapılarak “silahlar sussun!” deniliyordu. Gelecek için yeni bir sayfa olarak kabul edilebilecek bu başlangıca, ülkemiz insanının neredeyse tamamının onay verdiği düşünülebilir. Ancak;

    Hakikat teferruattadır. İmralı’dan çıkan sözleri BDP ve Kandil demeçleriyle bir araya getirdiğimizde silahların susmasının silahların teslim edilmesi anlamına geldiğini söylemek pek de mümkün değil. Türkiye sınırları içindeki PKK’lılar, tanınmamak için çekilme süresince karanlık saatleri tercih edecektir. Örgütün envanterinde olan silahların tamamını da gizleyerek yanlarında götüreceklerdir.

    Bu silahların bir yere gömülmesi veya sınırlarımız içinde bırakılması gelecekte daha büyük tehlikelere zemin hazırlar. Çekilme bittikten sonra demokratikleşme yolunda alınan kararların uygulamada izlenmesi başlayacaktır. Bu durumda da, silahların ve silahlı grupların sınırlarımızın dışında yine baskı aracı olarak kullanılacağını göz ardı etmememiz gerekecek. 

    Kandil camiası, çekilme şekli ve süresi konusunda birtakım görüşler de öne sürmekte, hatta konunun TBMM’de ele alınmasını dile getirmektedirler. Bu taleplerle süreç uzun bir zamana yayılmak istenmektedir. Konunun Meclis’e çekilmek istenmesi ise meşruiyet kazandırılmak amacını taşır. Umarım daha önceki dönemlerde olduğu gibi ağır zayiat veren PKK’nın yeni bir toparlanma süreci elde etmeyi amaçlamasına tanık olmayız.   

    BDP’nin lider ve milletvekilleri,  bölünme istemediklerini ve Türk bayrağı ile sorunlarının olmadığını söylüyorlardı ama Nevruz kutlamaları sırasında koca alanda bir tane bile Türk bayrağı görülmemesini basit bir açıklamayla geçiştirdiler.

    Geçtiğimiz hafta yazılı ve görsel basında çözüme katkı sağlayabilecek bazı “âkıl adamlar”ın isimleri öne çıktı. Gelişmeleri izleyen bir kişi olarak hayal kırıklığı yaşamak istemiyordum. İşin rahatlatan tarafı resmen kabul edilmiş kişiler olarak açıklanmamış olmalarıydı. Nitekim yapılan açıklamalar gönülleri rahatlattı.

    Bu listelerin içinde çeşitli bakanlıklarda terör konusunda çalışmalar yapmış ve emekli olmuş değerli kişilerden, terörün kasıp kavurduğu bölgelerin yerel yöneticilerinden, şehit ailelerinin temsilcilerinden, basının ve üniversitelerin her görüşteki mensuplarından isimleri görmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Toplumsal mutabakatın esas olduğu bu çalışmada, mağdurların gönlünün alınmasına da yer verilmelidir...

    Şehit aileleri, gelinen duruma gözyaşı döküyorlar. Ekranlarda onları hiç göremiyoruz. Belki onların da söyleyecekleri vardır. Belki gelinen durumu daha da hızlandıracak hatta ısıtacak katkılar sunanlar olabileceği gibi hiç olumlu bakmayanları da olabilecektir.  

    Büyük taktisyen Apo (!),

    “Vatan sana minnettar - 2013” Plan Tatbikatını başlattın. Her tatbikatın sonunda “Tatbikat plan esaslarına göre oynanmakla birlikte…” diye başlanır, tenkit bölümüne geçilir. Bu bölüm saç yoldurma safhasıdır. Abuk sabuk ne varsa bu bölümde yer alır.

    Kandil camiası, savcıların kendi haklarında soruşturma açabilecekleri endişesiyle garanti istemektedir, hakları yok değil hani... Peki, bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım: İsteklerinizin gerçekleşmesi sekteye uğrarsa sınır dışına çıkan eli silahlı adamlarınızı yine sahaya çekmek için düdük çalar mısınız?

    Beklentilerinize cevap alamadığınızı gördüğünüzde acısını çıkartmaya, örneğin; diğer kurucu unsurlar ve etnik grupları “sizler niye elinize silah alıp dağa çıkmıyorsunuz?” diye kışkırtmaya niyetlenir misiniz?

       


İzlenme: 1154
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ