Kocaeli Büyükşehir
BY Yıldıray

Suriye çıbanı

Cengiz BAYSU

Cengiz BAYSU

E-Posta : cengizbaysu1955@yahoo.com.tr

 

    Suriye’de önemli gelişmeler meydana gelmektedir.  Bu ülkeyle ilgili olarak 2009 yılından beri günün birinde iç karışıklıklar yaşanacağını ve başımıza büyük işler açılacağını belirten beş yazı yazmışım. 

    Esad rejimini karşımıza aldık diye İran’ın ona arka çıkmaya çalışması ve birtakım uzun menzilli füze denemelerine girişmesi, çalkantının sadece Doğu Akdeniz kıyılarında olmayacağını, Mezopotamya sahasının doğusuna da geçeceğini göstermektedir. Amaç belki de Türkiye’yi bu girdabın içine çekebilmek. Bu niyet gerçekleşmedi ama çalışmalar olanca şiddetiyle devam ediyor. 1991 yılında 32’nci ve 36’ncı paraleller arası Irak Silahlı Kuvvetleri’ne yasaklanmış, bu paraleller arasındaki kontrol, Irak hükümetinden ABD kuvvetlerinin eline geçmişti.

    Çözüm süreci;

    Türkiye’nin çözüm sürecini yaşadığı dönem en kritik olaylarla hassas hale gelmiştir. Bu süreçte PKK, Türkiye’de hazırlıklarını tamamlamış, kuzeyden güneye doğru çekilmeye başlamıştır. Yapılan açıklamalardan bu akışın hükümetin istediği düzeyde olmadığı ve gizliden de olsa karşılıklı güven bunalımı yaşandığı anlaşılmaktadır.

    ‘Ulusal Kürt Konferansı’ öncesinde çizilen stratejinin Türkiye, Suriye, Irak ve İran’da “Kürt varlığına toprak kazandırma” niyetini taşıdığı anlaşılıyor. Türkiye’de bazı konularda yasal zemin elde etmiş ve belirlenen ilkeler doğrultusunda çekilerek Irak topraklarında konuşlanmış olan PKK unsurları, sanki yığınaklanmasını tamamlamış bir güç olarak takdim edilmektedir. Terör örgütü, bu ‘güç’ takdimine Türkiye-Suriye arasındaki gerilimden kaynaklanan avantajı da katmayı ve kullanmayı düşünecektir elbette…

    PYD oluşumu;

    PYD’nin, Suriye’nin kuzeyinde yeni bir oluşum yaratarak birtakım silahlı birlikler teşkil ettiğine ve bazı yerlere bayrak çektiğine dair basında birtakım haberler yer almıştır. Otuz yıllık tecrübeye sahip Kandil camiasının, PYD örgütlenme ve yapılanmasına destek veriyor olması gayet doğaldır. Yani halen çekilmekte olan PKK, bileşik kaplar esasına göre başka yerden yükselişe geçmiştir.

    Türk hükümeti, “gelişmeleri takip ettiğini, hiçbir ‘de facto’ olayı kabul etmeyeceğini” belirtmektedir. Ortadoğu’daki Arap ev sahipleri ve Türkiye, müdahale konusunda tek başına veya müştereken karar verecek ve bir şeyler yapabilecek durumda değildir. Suriye’ye hâmilik yapan ve gelişmeleri derinden izleyen Rusya’nın, bölgedeki istikrarsızlığın tırmanışa geçmesinde önemli payı olduğu bir gerçektir. Rusya, Suriye’ye verdiği askeri malzeme desteğini açıklamakta hiçbir beis görmediği gibi çatışmalarla ilgili bir kınamada bulunmamakta, NATO’nun daha önceki hatırlatmasını da dikkate almamaktadır.

    Belirlenen strateji;

    Konjonktürel anlamda AB’nin ve ABD’nin, dün Irak’a bakışları nasıl belli idiyse bugün de Suriye’ye karşı algıları bellidir. ABD Genelkurmay Başkanı’nın  “Suriye muhalif güçlerine eğitim verilmesi ve uçuşa yasak bölge ihdas edilmesi” şeklindeki açıklaması, 1991 yılında Irak’ın kuzeyine uygulanan uçuş yasağının yeniden getirilebileceğini netleştirmiştir.

    Daha önce tatbik edilmiş olan bu maddenin bir süre sonra bizlere ne sıkıntılar yaşattığını biliyoruz. Suriye’nin kuzeyinde rol alan örgütler, kişi ve kuruluşlar önemli değildir. Önemli olan belirlenen stratejinin kendi mecraında akacağının kesinleşmiş olmasıdır. Suriye şu anda yoğun bir meşguliyet içindedir. Biraz nefes alacak konuma geldiğinde Hatay’ın Suriye sınırları içerisinde gösterilmesi oyununu da sergileyecektir.

     Aslında tablo bir ‘puzzle’dir. Bu puzzle’ın taşlarından beş altı tanesi bile eksik olsa tablonun ifade etmek istediği şey anlaşılır. Dünyanın en güç işi, bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan izlemektir.[1] Bugün izleme safhasında olan Türkiye, yarın ne yapacağını da biliyordur herhalde?  [1] Juspe Kunde


İzlenme: 1122
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ