Kocaeli Büyükşehir
BY Yıldıray

Akar; SGK, Allah'a emanet!

21 Ocak 2020 Salı 11:19
akar-sgk-allaha-emanet

SGK’nın 2018 Sayıştay Raporuna ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yapılan denetimlerde saptanan bulgulara ilişkin hiçbir işlemin yapılmadığını belirterek’ SGK Allah’a Emanet’ batırmak için her şey yapılıyor dedi.

Vefat eden kişilere vefat tarihinden 1 yıl sonra dahi ilaç faturası kesildiğinin altını çizen Akar, Bazı örneklerde, sigortalının vefatından bir yıl sonra dahi, hastanelerce işlem yapılarak, Kuruma faturalandırma yapıldığını görüyoruz. Benzer durum, ölüm tarihlerinden sonra sigortalılar adına faturalandırılan ilaçlar konusunda da Sayıştay tarafından tespit edilmiş, 2018 yılı içinde 411 sigortalıya, ölüm tarihinden sonra sağlık tesislerince 956.166,71 TL tutarında işlem yapılmış ve kuruma fatura edilmiş, birçok sigortalı ilaç bulamazken bunlar ölülere ilaç fatura kesmişler, dedi.
 

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONUNA SEZERYAN FATURASI 

Hastalara konulan tanılarla ilaç işlemlerinin ve faturalandırılmasının şaşkınlık verici boyutta olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, hastalara vertigo veya üst solunum yolları enfeksiyonu gibi tanılar konulmasına rağmen, Kuruma sezaryen, normal doğum işlemi olarak faturalandırıldığı, işlem açıklamalarında ve Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan bilgilerde doğum yapıldığına ilişkin bir bilgi ya da nüfus verisi olmadığının saptandığını söyledi. 
 

1 VERİP 48 ALMIŞLARCumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürekli SGK konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdiğinin altını çizen Akar, kurum bugün tel tel dökülüyor, zarar bir yana dolandırılıyor. Ameliyatlarda 1 adet cihaz kullanılıp yaklaşık 2200 TL faturalandırma yapılması gerekirken 48 adet cihaz faturası kesilerek 106 Bin TL fatura ediliyor. Bunu biz söylesek muhalefet yalan söylüyor diyecekler ancak bu tespitleri yapan Sayıştay’ın kendisidir. Sadece bununla da kalınmıyor. Bunun gibi birçok işlem sonucunda 21 Bin TL’lik bir malzeme kullanılmasına rağmen 939 Bin TL kuruma fatura ediliyor, bu konuda yapılan bunun faturasını ödeyen bir yetkili var mı ? Hayır yok, SGK Allah’a emanet bir şekilde devam ediyor, dedi.
 

İZİNDE OLAN DOKTORLAR AMELİYAT DA GÖRÜNÜYOR

Sayıştay raporlarındaki tespitlerden birinin de sağlık tesislerinde çalışan doktorların, hastalıkları nedeniyle yatarak tedavi gördükleri ya da yıllık izinde oldukları günlerde aynı zamanda görevli oldukları sağlık tesislerinde işlem yaptıkları (ameliyat, muayene vb.) ve söz konusu işlemlerin Kuruma faturalandırılması olduğunu belirten Akar, kurumun her anlamda zarar ettirildiğini söyledi.
 

KONTROL MEKANİZMASI ÇALIŞMIYOR

Sayıştay’ın yapmış olduğu tespitlere ilişkin açıklamalarına devam eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, SGK’da kontrol mekanizmasının da çalışmadığını belirterek, 2013 yılından bugüne kadar, vefat ettiği halde hasta kullanımında gözüken 16.261.611,006 TL tutarında 10.175 adet iadeli malzeme olduğu tespit edildiğini, bunlar arasında akülü tekerlekli sandalye, solunum cihazları gibi şu an hasta olup bunlara ihtiyacı olanların ulaşamadığı yaşamsal malzemeler olduğunu söyledi. 

 

Haberin etiketleri:

Akar; SGK, Allah'a emanet!


Haber okunma sayısı: 261

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER