By KOKO KOKOREÇ

Darıcalılar kanser konusunda bilgilendirildi

08 Şubat 2019 Cuma 08:22
daricalilar-kanser-konusunda-bilgilendirildi

Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün KETEM Birim Sorumlusu sayın Dr. Emine Tezel ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Çalışanlarından oluşan personeller öncülüğünde Darıca Park Avm’de Dünya Kanser Günü Etkinliği Standı açılarak Darıca’lı vatandaşlar bilgilendirdi.

Kanserlerin % 10 kadarı genetik mutasyonlarla (değişimlerle) ilişkilidir. Oysa kanserden ölümlerin % 27’si tütün ve alkol kullanımı nedeniyledir. Artan farkındalık ve doğru bilgi ve tecrübeler hepimizi erken uyarı işaretlerini tanıma, sağlığımız hakkında bilinçli seçimler yapma ve kendi korku ve kanser hakkındaki yanlış algılarımıza karşı koyma konusunda güç verebilir. Artan farkındalık ve doğru bilgi ve tecrübeler, hepimize kanserin erken uyarı işaretlerini tanıma, sağlığımız hakkında bilinçli seçimler yapma ve kanser hakkındaki korku ve yanlış algılarımıza karşı koyma konusunda güç verir.

 

VÜCUDUNUZU TANIYIN: 

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIRTüm kanserler erken belirti ve semptom göstermez. Bununla birlikte, birçok kanser bir şeyin doğru olmadığına dair işaretler gösterebilir veya gösterir. Bunlar meme, rahim ağzı (servikal),kalın bağırsak (kolorektal), cilt, ağız (oral) ve bazı çocukluk kanserleridir. Bunu bilmek önemlidir, çünkü kanseri erken teşhis etmek neredeyse her zaman tedavi etmeyi ve hatta iyileştirmeyi kolaylaştırır. Bu da kanser tanısı alan insanlar için hayatta kalma ve yaşam kalitesini arttırma şansı anlamına gelmektedir. Dahası, bazı kanserlerin erken uyarı işaretlerini tanımak düşük maliyetlidir ve çoğu durumda herhangi bir özel teknoloji gerektirmez. Her birimiz vücudumuz için neyin normal olduğunu bilmek ve olağandışı değişiklikleri tanımak için doğru bilgilerle güçlendirilebiliriz ve en önemlisi sağlık çalışanlardan yardım alabiliriz. 

Her bir ilimizde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinden (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinden (ASM) destek alınabilirYakın tarihli bir çalışmada, sekiz yaygın kanser için - mesane, kalın bağırsak, meme, rahim ağzı, rahim, malign melanom, yumurtalık ve testis kanserleri için sağkalımın erken teşhis edildiğinde üç kat daha yüksek olduğunu bulunmuştur.

 

KANSER TARAMALARI

Kişi sağlıklı görünür ve herhangi bir kanser belirtisi veya semptomu olmazken, bazı kanser türlerinin taraması gelişmekte olan belirtileri test edebilir. Etkili bir şekilde taranabilen meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri her bir ilimizde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ücretsiz olarak yapılmaktadır.Haber okunma sayısı: 440

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER