Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Oruç, sıcak ve ruh hali

13 Ağustos 2012 Pazartesi 12:01

Psikiyatrist Prof. Dr. Verimli:"Sıcaklardan korunulduğu taktirde orucun insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisi var"

 Psikiyatrist Prof. Dr. Arif  Verimli, ramazanın yaz aylarına denk geldiğini belirterek, ”Sıcaklardan  korunulduğu taktirde orucun insan psikolojisi üzerinde olumlu etkisi var.  Dürtüleri denetleyici olma noktasında oruç, ruh sağlığının korunmasında önemli  bir ibadettir” dedi.

 

Verimli, İslam’da oruç tutmanın özellikle  insanların kendi iç disiplinlerini sağlamaları ve en güçlü dürtülerini kontrol altına almaları bakımından önemli olduğunu söyledi.

 

Verimli, insanın en güçlü dürtülerden birincisinin beslenme, ikincisinin  cinsellik, üçüncüsünün saldırganlık ve dördüncüsünün kaçma dürtüleri olduğunu  anlatarak, ”Dolayısıyla orucu, beslenme ve cinsellik dürtüsünün kontrol  edilmesini sağlayan önemli bir davranış terapisi ajanı gibi düşünmek gerekir.  İnsan egosunun ve ego fonksiyonlarının son derece kullanılabilecek şekilde  oluşmasında en önemli katkılardan biri oruçtur. Oruç, dinsel anlamda sağlıklı  birey elde edip sağlıklı topluma ulaşma amacını güden ibadetlerden biridir”  şeklinde konuştu. 

Orucun bazı hastalıklarda ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğine dikkati  çeken verimli, konuşmasını şöyle sürdürdü:  ”Beslenmeyle ilgili hormonal bozukluklarda oruçta çok ciddi sorunlar  ortaya çıkabilir. Özellikle sıcaklarda aç kalındığında ciddi birtakım metabolik  sorunlar söz konusu olabilir. Metabolik sorunlar, şeker düzenlemesinden sodyum,  potasyum ve kalsiyum gibi ana elementlerin düşüşüne ve onların yerine  konmamasıyla ortaya çıkan problemlerdir. Bu nedenlerle sıcak ve oruç birleşirse,  ciddi bir biçimde birtakım rahatsızlıklara sebep olabilir. Ancak sıcaktan  korunmak şartıyla oruç tutulabilir.”

 

Verimli, oruç tutarken sıcaktan korunmanın önemine işaret ederek, sıvı  dengesi açısından sahurda sıvı alımının yeterli ölçüde alınması gerektiğini  vurguladı.

 

Akli dengesi yerinde olmayanların dinen oruç ibadetinden muaf olduklarını  hatırlatan Verimli, ”Hafif depresyonlar, aile sorunları, stres faktörleri gibi  olaylarda kişiliğinin gücünü arttırması yönünden oruç tutan kişi, karakter ve  kişilik bakımından dürtülerini denetleyebilir. Dürtülerini denetleyebilmek  anti-sosyal kişilik yapısı bakımından son derece önemlidir. Dürtüleri denetleyici  olma noktasında oruç, ruh sağlığını korunmasında önemli bir ibadettir”  ifadelerini kullandı.

         

”Sıcak havanın psikiyatrik hastalıklara olumsuz etkisi oluyor”

Prof. Dr. Verimli sıcak havanın psikiyatrik hastalıklara olumsuz  etkisinin olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:  ”Sıcaklık, fiziksel şartlarda oluştuğunda şizofreninden depresyona pek  çok psikolojik rahatsızlık olumsuz yönde etkilenir. Ayrıca sıcaklığın fazla  olması, vücutta metabolizmada oluşan sodyum, potasyum ve kalsiyumla ilgili  dengeleri rahatsız ettiğinden insanlar sıcakta strese açık hale gelirler. Dürtü  kontrolünü sağlamakta zorlanırlar. Sıcakların insanların ruh sağlığı için genelde  olumsuz yönde etkisi vardır.”

 

Sıcak havanın oruç tutmaya engel bir durum olmadığının altını çizen  Verimli, sözlerini şöyle tamamladı: ”Sağlığı yerinde olan vatandaşlar,  kendilerini sıcaktan koruyarak orucunu rahatlıkla tutabilir” dedi.Haber okunma sayısı: 2312

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER