İskoliye Mektebi’nin restorasyonu bittiğinde ne olacak?

13 Ekim 2017 Cuma 09:10
iskoliye-mektebinin-restorasyonu-bittiginde-ne-olacak

Darıcalılar, Darıca’da yaşayan Rumlar tarafından çocuklarının eğitimi için 19. yüzyılın sonlarında yapılan Darıca İskoliye Mektebi’nin restorasyon çalışması bittiğinde ne amaçla kullanılacağını merak ediyor

Darıcalılar, Darıca’da yaşayan Rumlar tarafından çocuklarının eğitimi için 19. yüzyılın sonlarında yapılan Darıca İskoliye Mektebi’nin restorasyon çalışması bittiğinde ne amaçla kullanılacağını merak ediyor. Kocaeli Valiliği ile Darıca Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2015 yılında başlanan projede, eskiden okul binası olarak kullanılan tarihi yapı ile tekel binası aslına sadık kalınarak restore ediliyor.Geçmişten günümüze  miras kalan tarihi yapının restorasyonu için Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Darıca Belediyesi ortaklaşa olarak bu projeyi 5 ay içinde bitirecek. Restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği yapının dokusu bozulmadan, aslına uygun bir şekilde yapılıyor.  Yaklaşık 5 milyon Türk lirasına mal olacak olan bu proje, Darıca için son derece önemli bir yere sahip.  Osmanlı döneminde 1875’te yapımına karar verilen İskoliye Mektebi, 1882’de hizmet vermeye başladı. Tarihi binada 1900’lerin başında meydana gelen büyük yangın dışında, 1964 yılına kadar eğitim verildi. Bölgede yaşayan Rumların Yunanistan’a gitmesiyle kısa bir süre kaymakamlık binası olarak hizmet veren bina zamanla tahrip oldu, 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde ise büyük bölümü yıkıldı.

 

PROJE TAMAMLANDIĞINDA BİNA NE AMAÇLA KULLANILACAK?

Tarihi binanın restorasyon inşaası sona erdiğinde ne amaçla kullanılacağı oldukça merak ediliyor. Böylesi tarihi bir binanın, önemli bir hizmet vermesinin daha doğru olacağını belirten Darıcalılar, bu binanın müze olarak kullanılmasını istiyor. Oldukça eski bir yapı olan ve Darıca’nın tarihine ışık  bu bina, bakalım ne amaçla kullanılacak, bekleyip göreceğiz.

Haberin etiketleri:

İskoliye Mektebi


Haber okunma sayısı: 515

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ