Darıca - Gebze Metrosu için ÇED süreci başlatıldı!

10 Ağustos 2017 Perşembe 14:27
darica---gebze-metrosu-icin-ced-sureci-baslatildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, en önemli projesi olan Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanacak metro hattının inşası için artık resmen düğmeye bastı. Metro hattı için ÇED sürecinin başlandığı açıklandı.

12 kilometre uzunluğunda metro hattı için 1.5 yıl önce Uygulamaya Esas Kesin Projelerinin Hazırlanması Mühendislik Hizmetleri ve Danışmanlık hizmeti işi için ön yeterlilik ihalesi açan belediye, 1 yıl önce de danışmanlık ihalesini gerçekleştirdi.  10 ayrı istasyondan oluşması beklenen yeni metro hattı Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde inşa edilecek. Söz konusu projenin önündeki en zor konulardan biri de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuydu. Kocaeli Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önceki gün Darıca metrosuyla ilgili önemli bir kararı duyurdu. Müdürlük, söz konusu metro hattı için ÇED sürecinin başladığını açıkladı. 

 

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN DUYURU 

Müdürlük tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: “DARICA - GEBZE, ilçesi ilçeleri mevkiindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı- Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafıdan yapılması planlanan Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi ile ilgili olarak KOCAELİ Valiliğimize sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” Metro için süreç artık şöyle işleyecek; “İhale kapsamında güzergah etütleri yapılarak, geliştirilecek güzergah alternatifleri için uygun ölçeklerde karşılaştırmalı güzergah araştırmaları hayata geçirilecek. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecekken istasyon yerlerinin tespit edilmesi, sistem özelliklerinin ve tasarım standartlarının belirlenmesi, seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak. 

 

DÖRT KOLLA SARILIYOR 

ÇED raporu için güzergahtaki bölge halkıyla toplantıda yapacak olan belediye yetkilileri, ÇED raporunu aldıktan sonra inşaat çalışmalarına başlayacak. Raporun yılsonunda kadar alınması, inşaat çalışmalarının ise 2018 yılında başlaması bekleniyor. 
Kaynak: Kocaeli Barış GazetesiHaber okunma sayısı: 1035

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ