Cumhuriyet’in 100. yılında Darıca'da Metro’ya bineceğiz!

05 Ekim 2017 Perşembe 18:33
cumhuriyetin-100-yilinda-daricada-metroya-binecegiz

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca - Gebze Metrosu’nu basın mensuplarına tanıttı. Darıca Sahili’nde düzenlenen metro istasyonları saha incelemesinde konuşan Başkan Karaosmanoğlu, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılında Darıca’da metroya bineceğiz. 2018 başlarında ihaleyi yapıp, o yılın ortalarında da temel atmak istiyoruz” diye konuştu.

Darıca Sahili’nde düzenlenen  metro istasyonları saha incelemesine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram da katılım gösterdi.

 

DARICA NÜFUSU ARTIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada “Kentler büyüdükçe görüyoruz ki nüfus yoğunluğu da artıyor. Bu da ulaşım sorunlarının artmasına sebep oluyor. Darıca ve Gebze nüfusu 15 yılda 2 kat arttı. Refah arttıkça her işyeri, her konut bir araç daha alıyor. Araç sayısı sürekli bir şekilde artıyor. Ama cadde büyüklükleri aynı. Biz ulaşım sorununun çözümü için yıllardır çalışıyoruz” dedi.  

 TOPLAM 32 KİLOMETRELİK HAT

“Artık yer altını kullanmamız lazım” diyen Karaosmanoğlu, “Bu da metro demektir. Gebze metrosuna Darıca’da başlıyoruz. Darıca sahilden başlayacak olan metroyla İstanbul’a entegre oluyoruz. Bir bağlantıyı da ileride Çayırova’da yapacağız. Gebze ile İstanbul’un çok yakın bir ilişkisi var. Bu hat 15.6 kilometre. Gidiş – dönüş toplam 32 kilometrelik bir hat olacak. 12 istasyon olacak. Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak. Tahmini bütçe 2.5 Milyar TL. Büyük bir iş. Bunu da İnşallah kendi bütçemizle yapacağız. Proje toplam 4 yıl 4 ay. 2023’ten önce, yani Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılında Gebze’de metroya bineceğiz. 2018 başlarında ihaleyi yapıp, o yılın ortalarında da temel atmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Darıca - Gebze Metrosu ile ilgili 

detaylı bilgiler ise şöyle;

 · Hatta toplam 12 istasyon olacak.

· Hattın uzunluğu 15.6 km olup gidiş geliş olmak üzere toplam 32 kilometrelik hatta sahip; 14,7km’si tünel (%94), 900 metresi hemzemindir (%6)

· Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacaktır.

· İstasyonlar 1 hemzemin, 3 tünel ve 8 aç-kapa tipinde olup, işletme gereklilikleri için makas yapılacak olan yerlerin üstleri otomatik otoparklar ve ofisler olarak değerlendirilmiştir.

· Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacaktır.

· İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonundan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB istasyonunda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

. Darıca İstasyonu, Darıca Sahili’nden başlayacak.

· 2018 Mart ayında yapım ihalesine çıkılması planlanan metro hattının 52 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesi hedeflenmektedir. Metro hattı yapım işi için yaklaşık 2,5 milyar TL lik bir maliyet öngörülmektedir.

 Haber okunma sayısı: 983

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ