Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Belediyelere "akraba yasağı" geliyor

13 Ocak 2020 Pazartesi 08:43

AK Parti’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yerel yönetimler yasası son şeklini almaya başladı. Kişi çıkarına göre imar düzenlemesinin önüne geçecek çalışma ile akraba yasağı da getirilecek. Belediyelerin yetki karmaşası önlenecek, dengesiz pay dağıtımı da ortadan kalkacak

AK Parti kurmaylarının uzun zamandır üzerinde çalıştığı yerel yönetimler yasasında sona gelindi. Genel merkezde hazırlanan düzenleme son şekli verildikten sonra MYK üyelerine sunulacak. Çalışma daha sonra Meclise gönderilecek. Yasa bu yılın ilk aylarında gündeme gelmesi planlanıyor. AK Parti’de hazırlıkları devam eden yerel yönetimler yasasında öncelikli başlık parsel bazlı bir kişinin çıkarına olan düzenlemelerin sona erdirilmesi olacak. İmar konusunda çok ciddi düzenlemeler getirecek olan yasa, keyfi olarak, parsel bazlı, şahıs lehine plan tadilatını engelleyecek. Bunun yerine toplum namına, ada bazlı planlamalar yapılabilecek. Şahıs bazlı yoğun artışı yasaklanacak. Yasa ile birlikte imar değişikliğiyle ilgili kararlar o bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından duyulması sağlanacak. Böylelikle itiraz süreçlerine o bölgede yaşayan vatandaşların katılması sağlanacak. 

 

GÖREV ALANLARI YENİDEN BELİRLENECEK 

Yasa ile birlikte değişmesi beklenen başlıklardan biri de belediyeleri yetki alanları olacak. Belediyelerin görev alanlarındaki karışıklık sonlanacak. Merkezden yerele devredilecek görevler ve büyükşehir ile ilçe belediyeleri arasında mahkeme konusu olmuş, vatandaşında da kafasında tam oturmamış konuların netleştirilmesi sağlanacak.  

AKRABA KRİTERİ GELİYOR 

Yasa ile birlikte belediyeler arasında pay dağılımında yaşanan dengesizlikte gözden geçirilecek. Bunun yanında belediyelerin öz gelirlerinin de artırılması için adımlar atılacak. Merkeze giden payların yerel yönetimlere kaydırılmasını da bu kapsamda gündeme gelecek. Yerel yönetimler yasasında belediye başkanlarının akrabalarını belediyeye yerleştirmeleri de son bulacak. Bunu yapan belediye başkanlarına yönelik yaptırımlarında yine yasa içerisinde yer alması bekleniyor.

 

 İŞLEVSİZ YASA KALDIRILACAK 

Yerel yönetimler düzenlemesi ile geçmiş yıllarda o günün şartları için çıkartılmış ve şimdi işlevi kalmayan yasalarda gözden geçirilecek. Bu kapsamda mahkumların ödeme kabiliyetinin tespiti yasası, öğle dinlenmesi hakkındaki kanun gibi yerel yönetimler açısından işlevini yitirmiş kanunlar gözden geçirilecek. Kadük duruma düşmüş yasalar yürürlükten kaldırılacak.

 Haber okunma sayısı: 581

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER