Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

Başkan Bıyık, Semt Konağında sert konuştu

18 Temmuz 2019 Perşembe 14:58
baskan-biyik-semt-konaginda-sert-konustu

Darıca Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Sıddık Topal’ın ev sahipliği yaptığı ilçe güvenliği ve asayiş konulu toplantı dün, Kazım Karabekir Semt Konağı’nda Kaymakam Ömer Karaman ile Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın da katılımıyla yapıldı

Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Sıddık Topal’ın daveti üzerine Semt Konağı’ndaki toplantıya katılan Kaymakam Ömer Karaman, Belediye Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın yanı sıra, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Emniyet Müdür Vekili Mesut Uğur, İlçe Sağlık Müdürü İlhan Kadıoğlu, İlçe Nüfus Müdürü Hamza Kaya, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hasan Tabak, Mahalle Muhtarları, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Dursun Düzgün, İlçe Müftüsü Muharrem Bilgiç ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Kazım Karabekir Mahalle Muhtarı Sıddık Topal katılımcılara değerli vakitlerini ayırdıkları için teşekkür ederken, 

 

Muhtarlara Sınırlı kapsamda Adres Beyanı yetkisi verildiNüfus Müdürü Hamza Kaya, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmasında Bakanlığın talimatı ile Adres Beyanı konusundaki değişikleri anlattı. Muhtarlara Adres Beyan verme yetkisinin de açıldığını belirten Hamza Kaya, ‘’Yalnız bu Adres Beyanı verme yetkisi sınırlı olmakla birlikte engellilik, yaşlılık ve kimsesi olmayan kişiler adres beyanını muhtarlıktan alma yetkisi vardır. muhtar bu beyanı alıp Nüfus Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gönderebilir. Biz de daha sonra tescil işlemini yapacağız’’ dedi.

 

Kaymakam Karaman: Devlet her zaman yanınızda

Kaymakam Ömer Karaman ise konuya ilişkin yaptığı konuşmasında, bazı sorunların Mahalle Muhtarlarıyla çözülebilme noktasına geldiklerini ifade ederek, ‘’Buradaki hedefimiz, asıl toplantılarımızın amacı devlet vatandaşımızın bizzat mahalline giderek sorunları dinleyebildiği bir platform oluşturmak. Biz her vesile ile zaten halkın içindeyiz, kapımız her zaman açık, Halk Günlerimiz var, ama bu meyanda da daire müdürlerimizi de alarak buraya geldik. Böyle bir platformu da bir çok il ve ilçede yakalayamazsınız’’ şeklinde konuştu.

 

Emniyet müdür Vekili Uğur; Hırsızlıklar hemen hemen bitti

Darıca Emniyet Müdür Vekili Mesut Uğur ise, asayiş ve trafik konusunda yaptığı konuşmasında 14 mahallede en çok suçun işlendiği ev ve iş yerinden yapılan en çok hırsızlığın yapıldığı yerlere gece bekçilerinin takviye edilerek değerlendirildiğini ve -bu uygulamanın ardından çok iyi dönüşümler geldiğini söyleyerek, ‘’ Özellikle ana caddelerde hırsızlıklar bitti gibi.. Beyaz eşya dükkanları çok soyuluyordu, şu anda bu konuda hiç bir şikayet almıyoruz. Mesala geçen haftaki raporlara dayanarak şunu belirtmeliyim ki 65 tane adliyeye intikal eden olaylar var, bunlardan sadece 4 tanesi evden hırsızlık geriye kalanların büyük çoğunluğu ise tehdit ve hakaret gibi konulardır, bu nedenle durumuzu iyi. ‘’ dedi.

Trafik kazaları konusuna da değinen Mesut Uğur, ilçede sürücülerin sürat yapacakları bulvar ve ana caddeler olmadığı için ölümlü trafik kazalarının meydana gelmediğini belirtti. Muhtarlarla sosyal mecrada grupları olduğunu da sözlerine ekleyen Emniyet Müdür Vekili Mesut uğur, her konuda görüş alışverişinde bulunduklarını ve sürekli olarak irtibat halinde olduklarını ifade etti.

Mesut Uğur, olaylara anında vakıf olabilmeleri için halka da ihtiyaçları olduğuna değinerek, ‘’ Siz olmadan, halk olmadan bizim olayları çözmemiz ve anlamamız mümkün değil, yani bir olayı ihbar etmekten çekinmeyin, karakollar sizin eviniz, biz güvenlik hizmeti için varız’’ dedi.

 

Başkan Bıyık; Önümüze bir engel çıkar sa darmadağın eder atarız.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ise yaptığı konuşmasında, hiç bir zaman geri vites yapmadığını ve yapmayacağını hatırlatarak Vatandaşın menfaati için ne yapılması gerekiyorsa, yapacaklarının altını çizdi. Bıyık, ‘’ Vatandaşın menfaatini düşünerek o arsayı oraya kaydırmışız diye tereddüt edecek değilim. Bunu yaptım diye hapis yatacak halimde yok. Yatılacaksa da yatarım “ifadelerine yer verdi.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, eğitim konusunda da üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydederek Kazım Karabekir Mahallesi'ne 24 derslik bir okul yapmakla birlikte bahçesine de kapalı bir spor salonu inşaa edeceklerini kaydetti. Diğer yandan, Sarkuysan, Neşet Yalçın, Servet Yalçın ve son yapılacak okul ile birlikte bu dörtgeninin tam ortasına tüm okulların faydalanabileceği büyük bir kapalı spor salonunun daha yapılacağının müjdesini verdi. Darıca’nın  gelişerek büyüyen bir kent olduğunun da vurgusunu yapan başkan Muzaffer Bıyık, ‘’  Nüfusu hızla artan bir kent. Hem göç alıyor, hem de  genç nüfusu en fazla olan ilçe. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz açıkladı. 16 tane yapımı tamamlanan ve 4 tanede yapımı süren okulumuz var. Kazım Karabekir ve Piri Reis Mahalleri'nde yeni okul inşaatları başlatacağız. ‘’ dedi.

En geç 2020 yılında inşaatlara kazma vuracaklarını belirten Bıyık, ‘’ Darıca'nın tüm sorunlarına çözüm getirilken önümüze belediyesel anlamda bir engel çıkarsa darmadağın eder aşarız. Yeterki evlatlarımıza güzel bir eğitim verelim. İlçede bir de çekçekçi sorunu var. Geri dönüşüm malzemesi toplayan bu çekçekçiler en çok Darıca'da var. Gebze ve Çayırova bu çekçek işini rayına oturtmuş. Yani kartonları belediye topluyor ve buradan kar ediyor.Doğal olarak çekçekçilere karton kalmıyor ve hepsi Darıca'ya geliyor. Bu sistemi bizde kurmaya çalışıyoruz. İlçemiz yakın zamanda bir afet yaşadı. Şayet bir bölgeye 40 metre küp üzerinde yağış düşerse devlet bunu afet sayıyor. Darıcaya 108 metre küp yağış düştü. Buna ne altyapı dayanır ne de başka bişey. Tarihte bu bölgede görülmemiş bir miktardır bu. Nene Hatun Mahallesi Ertuğrul Gazi Caddesi'nde eskiden dere vardı. Altyapısı sağlam. Asıl sorun olan mazgallar. Siz mazgalları sağlıklı hale getirmezseniz altyapının hiç bir özelliği kalmıyor. Bu mazgal olayına geçici bir çözüm bulduk ama kalıcı bir sistem yapacağız.

Görevi devir alalı 4 ay olmak üzere. Vatandaşımıza, bize güvenen insanlara mahçup olmamak adına gayretle çalışıyoruz. Bu süreci de muhtarlarımızla bir arada yürütmeye çalışıyoruz. Şu anda seçim beyannamesi ile ilgili bir atraksiyona girmeyeceğiz. Mevcut işleri tamamlamamız lazım. Mahalle mahalle planlıyoruz işleri. Ekim ayına kadar Darıca'da tek bir çukur olmayacağı şekilde planlama yaptık ve bu hedefe ulaşmak istiyoruz."dedi.

 

 Haber okunma sayısı: 949

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ