Darıca\'nn ilk ve tek günlük gazetesi

Yunanlılar, dedelerinin Darıca’daki okulunu görünce şaşırdılar

13 Nisan 2019 Cumartesi 23:34
-yunanlilar-dedelerinin-daricadaki-okulunu-gorunce-sasirdilar

Mübadele sonrası Darıca’dan Yunanistan’a göç eden Selanikli bir gurup, dedelerinin öğrencilik yaptığı Yalı Mahallesi’ndeki kiliseden bozma İskoliye Mektebi’ni ziyaret ettiler.

Cumhuriyet’in ilanının ardından mübadele ile memleketleri Yunanistan’a dönen Rumların Selanik Kalamarya’da yaşayan torunları, bir zamanlar dedelerinin öğrenim gördüğü Darıca’daki İskoliye mektebini ziyaret ettiler.

1910 yılında çıkan büyük yangının ardından, Darıca’daki tüm okulların kullanılamaz hale gelmesiyle, Yalı Mahallesi’ndeki İskoliye Kilisesi, ilkokul olarak kullanılmaya başlanmıştı.

 

Türk çocukları da orada öğrenim görmüştüMübadele sonrası, Türk çocuklarının da okul olarak kullandığı İskoliye Mektebi, daha sonraki yıllarda meydana gelen depremlerden zarar görerek kaderine terk edilmişti. Aradan geçen uzun yıllara dayanamayan İlçe Emniyet Müdürlüğü karşısındaki bina, tamamen yıkılmış ve enkaza dönmüştü. 

Darıca Belediyesi’nin aslına uygun olarak restorasyonunu aslına uygun olarak yaptığı okulu gören Yunanlı konuklar bir zamanlar dedelerinin öğrenim gördüğü İskoliye Mektebi’nin orijinal halini görünce mutluluktan sevinç çığlıkları attılar. 

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ile okulu gezen Yunanlı torunlar, Bıyık’a teşekkür ederken bol bol hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmediler. 

Okul ziyaretinin ardından karşılıklı hediyeler taktim edildi.

Haberin etiketleri:

Darıca İskoliye Mektebi


Haber okunma sayısı: 536

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER