Bakan Işık, otomotiv tasarımı için Gebze’ye geliyor

04 Mayıs 2016 Çarşamba 20:48
bakan-isik-otomotiv-tasarimi-icin-gebzeye-geliyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ev sahipliğinde TÜBİTAK Gebze Kampüsü’nde Yarın başlayacak ve iki gün sürecek olan Türkiye Otomotiv Sektöründe 5. Arge Proje Pazarı Ve 5. Komponent Tasarım Yarışması’na Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ta katılıyor

 Türkiye’nin ihracat şampiyonu otomotiv sektöründe yılın en büyük etkinliği olan “OİB 5. Otomotiv AR-GE Proje Pazarı” ve “5. Komponent Tasarım Yarışması” 05-06 Mayıs 2016 tarihlerinde, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ev sahipliğinde TÜBİTAK Gebze Kampüsü’nde gerçekleşecek. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenecek ve iki gün sürecek olan etkinliğe 900’ü aşkın proje başvurusu oldu.

 

Toplam ödül 62 bin TL.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’in bu yıl düzenleyeceği 5. Ar-Ge Proje Pazarı’nda ilk üç ve iki mansiyona 23 bin TL, 5. Komponent Tasarım Yarışması’nda ise dokuz proje sahibine 39 bin TL olmak üzere toplam 62 bin TL para ödülü dağıtılacak. Dereceye girenler aynı zamanda İTÜ Çekirdek Programı’na girmeye hak kazanacak.TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Birimi Yöneticisi Nuh Yılmaz, “Türkiye’nin en büyük araştırma, geliştirme kurumu olan TÜBİTAK MAM’ın, bu etkinlik kapsamında OİB ile işbirliği yapmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Yılmaz, teknolojik yetkinliğini her gün bir adım daha ileriye taşıyan TÜBİTAK MAM’ın odağında, kamu ve özel sektördeki Ar-Ge işbirliklerini geliştirmenin ve rekabet gücümüzü uluslararası arenaya taşımanın olduğunu, bu nedenle bu tür etkinliklere katkı vermeye devam edeceklerini belirtti.

 

İnsansız araçlar da anlatılacak

Açılışını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yapacağı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katılacağı 5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve 5.Komponent Tasarım Yarışması, “yeni nesil araçlar ve ileri otomobil teknolojileri” ana temasıyla sektör temsilcileri ile proje sahiplerini bir araya getirecek. Davetliler, etkinliğin ilk gününde fütürist ve stratejik danışman Gerd Leonard’ı, ikinci gününde ise Google’ın otonom arabalar vizyonuna yön veren Singularity Üniversitesi Bilişim ve Network’ler Başkanı Brad Templeton’ın “insansız araçlar” konulu sunumunu dinleme şansını yakalayacak. Sektörü yakından ilgilendiren bir çok konunun işleneceği etkinlikte “Araç Şarj ve Batarya Teknolojileri”, “Endüstri 4.0”, “Temiz Enerjili Araçlar” konulu paneller gerçekleştirilecek ve “İnovalig Otomotiv Ödülleri” de törenle sahiplerine takdim edilecek. İlk gün programında çalışmaları TÜBİTAK tarafından yürütülmekte olan “Türk Otomobil Geliştirme Projesi” kapsamında elektrikli otomobillerle ilgili Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmaların aktarılacağı bir bölüm de yer alıyor.

 

Dünya pazarına sunulması amaçlanıyor

Etkinliğin yarışma kategorileri olan “Komponent Tasarım Yarışması" ve "Ar-Ge Proje Pazarı" otomotiv sektörüne yönelik inovasyon içeren tasarım ve projeleri profesyoneller ve sanayiciler ile bir araya getirecek. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden alınan bilgiye göre geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmada dereceye giren projelerin bir kısmı yatırım almayı başararak üretime geçme aşamasına gelmiş durumda. Bu husus ise proje sahiplerini cesaretlendirerek yarışmaya olan ilgiyi daha da artıracak. 2 gün sürecek olan etkinlik 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde TÜBİTAK Gebze Kampüsü içinde bulunan TÜSSİDE Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

Etkinliklerle Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisi kapsamında otomotiv endüstrisinde katma değerin artırılması, sektörün ihtiyaç duyduğu yeni ürün, teknoloji ve metotların üretilmesi, yenilikçi tasarımcıların teşvik edilmesi, endüstriyel tasarımcılığın geliştirilmesi ve dünya pazarlarına sunulması amaçlanıyor.

 Haber okunma sayısı: 1674

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER