Atık Piller için tesis açılıyor

11 Mayıs 2016 Çarşamba 11:36
atik-piller-icin-tesis-aciliyor

TÜBİTAK KAMAG 1007 Programı kapsamında gerçekleşen projede; pil geri kazanımı sağlayacak nihai amaçlı pilot tesisin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi çalışmaları başarı ile tamamlanarak, geri dönüşüm tesisi kuruldu

TÜBİTAK'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar denildi “Atık Pillerin Bertarafı ve Geri Kazanım Teknolojilerinin Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın atık piller konusunda ihtiyaç duyduğu teknolojileri geliştirmek üzere başlatılmıştır. TÜBİTAK KAMAG 1007 Programı kapsamında gerçekleşen projede; pil geri kazanımı sağlayacak nihai amaçlı pilot tesisin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi çalışmaları başarı ile tamamlanarak, tesis kurulmuş bulunmaktadır. Bu projedeki proseslerin yerli üretimi ile; Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş olup, atık pillerin çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde geri kazanımı sağlanmıştır. Geri kazanım prosesinin çıktısı olan geri dönüşümü mümkün malzemelerin ekonomiye kazandırılmasını sağlayan teknolojiler geliştirilmiştir. Tüm laboratuvar, yazılım ve altyapı çalışmaları, fabrika ve prototip üretimi %100 yerli olarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bu teknolojiler ile temininde güçlük çekilen bir teknoloji kazanılmış, ulusal teknoloji bilgi birikimi artırılmıştır. Projede geliştirilen teknolojinin, proje kapsamında bulunmayan diğer pil çeşitleri için temel teşkil edecek teknolojilerin geliştirilmesine olumlu katkıları olacaktır. 

 

Proje ile ülkemizin geri kazanım sektörünün geleceği için üst düzey teknolojik birikim elde edilmiş olup, sekonder piller ve diğer değerli metallerin geri kazanımı gibi daha büyük kapsamlı çalışmalar için gerekli altyapı ve yetişmiş insan gücü kazanılmıştır.

  

Bu kapsamda, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık’ın teşrifleriyle 12 Mayıs 2016 tarihinde saat 11:00’da Exitcom Recycling Suadiye – Kartepe / KOCAELİ’de gerçekleştirilecek olan “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” açılış töreninde siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten mutluluk duyacağız. 

Haberin etiketleri:

ATIK PİL TESİSİ


Haber okunma sayısı: 1833

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER