GTÜ ‘ye Araştırma teşvik ödülü

07 Aralık 2017 Perşembe 08:47
gtu-ye-arastirma-tesvik-odulu

Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç Dr. Tunahan Çakır ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından verilen "Araştırma Teşvik Ödülü" nü almaya hak kazandı. 

Türkiye'nin 10 Araştırma Üniversitesi arasında açıklanan ve ülke bilimine güçlü araştırmacılar yetiştirme hedefinde olan Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) bir ödüle daha layık görüldü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından her yıl verilen "Araştırma Teşvik Ödülü"nü alan bilim adamları arasında GTÜ Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tunahan Çakır’da yer aldı. Araştırmalarıyla ilgili bilim alanın gelişmesine katkıda bulunan, bu alanda ülke sorunlarının çözümüne yardımcı olan 40 yaşın altındaki genç araştırmacılara verilen ödül Çakır'a biyoinformatik ve sistem biyolojisi alanında şimdiye kadar yaptığı araştırmalar ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceği araştırmaların hepsi dikkate alınarak verildi.

19 Aralık 2017 Salı günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu’nda yapılacak törende ödülünü alacak olan Çakır'ın araştırmalarının odak noktası, hücre içindeki binlerce molekülün ölçüm bilgilerini moleküler etkileşim ağlarına haritalayarak hastalıkların mekanizmalarını anlamak ve hastalıklar için biyobelirteç, ilaç hedefi ve ilaç adayı molekülleri biyoinformatik yöntemlerle belirlemek. Bu doğrultuda, TÜBİTAK tarafından desteklenen üç ayrı proje çerçevesinde Parkinson hastalığı,  K. pneumoniae ve S. enterica patojenlerinin sebep olduğu enfeksiyon hatalıkları ve küçük-hücreli dışı akciğer kanseri üzerinde araştırmalar yapmak.

 Haber okunma sayısı: 414

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER