Gebze Belediyesi
Akıncılar güvenlik

GTÜ öğrencilere deneyim kazandıracak

06 Temmuz 2019 Cumartesi 13:32

Gebze Teknik Üniversitesi anlamı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Mesleki eğitimde uygulamalı bilgi ve beceri kazandıracak, Endüstriyel Robot Modeli ve Mekatronik Laboratuvar Projesi geniş katılımlı bir programla tanıtıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi kampüsünde yapılan Endüstriyel Robot Modeli ve Mekatronik Laboratuvar Projesi tanıtım toplantısına Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilli Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, TÜBİTAK-Bilgem Başkanı Hacı Ali Mantar, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, Çayırova İlçe Milli Eğitim Müdürü Azmi Tunç, Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu, akademisyenler ve mesleki okul müdürleri katıldı. Endüstriyel Robot Modeli ve Mekatronik Laboratuvar Projesi’ni proje koordinatörü Turgay Yıldırım tanıttı ve GTÜ' de uygulanan modellemeden söz etti.

 

GELİŞTİRİCİ KONUMA ULAŞTIRMAK HEDEFLENİYOR

Yıldırım, projeyle robot simülasyon, robot programlama, sistem eğitimleri, tasarım ve otomasyon eğitimleri başlıklarında öğrencilere deneyimler kazandırılacağını söyledi ve bu proje ile öğrencileri endüstriyel robot mekaniği ve elektronik bilgilerini, kodlama öğrenimleri ve el becerilerini ortaokul ve lise dönemlerinde geliştirmek, üniversite döneminde uygulayıcı ve geliştirici konuma ulaştırmanın hedeflendiğini dile getirdi. Yıldırım, öğrencilerin okullarda bulunan laboratuvarlarda makinelerle ilgili yetkinliği kazanacak duruma gelemediklerini vurguladı. 

TEKNİK DETAYLARI AKTARDI

Bu projede öğrencilerin robotun aksanlarını öğrenecek, hareket komutlarını öğrenecek, motor ve sürücü ekipmanları öğrenecek, kumanda modüllerini öğrenecek, robotu oluşturan eklemlerin birbiri ile nasıl çalıştığını öğreneceklerini ve robotun üzerine her türlü gelişmeyi kendilerinin uygulayabileceklerini söylen Yıldırım, katılımcılara robot sistemleri sürekli geliştirmelerinin öğrencilere Endüstri 4.0 uygulama imkânlarını doğuracağını ifade ederek teknik detayları aktardı. GTÜ’nünde bu konuda hizmet verecek bir ARGE merkezi konumuna ulaşması, bu çalışmaların ilerlemesindeki hedeflerden birisi olarak belirtildi.

 

ÇÖZÜM ÜRETECEK TARAFLAR BİR ARADA

Toplantıda yaptığı konuşmada GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, GTÜ’de yapılan atölye çalışmalarında uygulanan Endüstriyel Robot Modeli ve Mekatronik Laboratuvar kitleri ile yapılan çalışmaların pratik eğitime katkısından söz ederek, Milli Eğitim yetkilileri ile birlikte bu projeyi diğer mesleki eğitim kurumlarına ulaştırmak için girişimlere başlayacaklarını belirtti.  Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise toplantıda yaptığı konuşmada kendilerine gelen kodlama ve bilişim isteklerinin artması sonucu bu konuda çözüm üretecek tarafları bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.Haber okunma sayısı: 556

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER