darıca belediyesi
darıca gazetesi

Darıca’nın altın çocukları!

08 Haziran 2017 Perşembe 11:52
daricanin-altin-cocuklari

26 bin 125’i Kocaeli’de olmak üzere TEOG-2 sınavına giren 1 milyon 185 bin öğrenci arasında 120 sorunun 120’sini yaparak Türkiye Birincisi olan Darıcalı 28 öğrenciye altın ödülleri takdim edildi

İlimizde eğitimde tüm zamanların rekorunu kıran öğrenciler Sabancı Kültür Merkezinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından ödüllendirildi. Ödül törenine Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karosmanoğlu,  İl Milli Eğitimi Müdürü Fehmi Rasim Çelik, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ile diğer ilçe kaymakamları, Darıca Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz,  Türkiye birincisi öğrenciler ile velileri, ilçe belediye başkanları ve milli eğitim ilçe müdürleri katılım gösterdi. Şampiyon öğrencilere yarın altın hediye edildi. Ödüllere Büyükşehir Belediyesi sponsor oldu. Programa yoğun katılım gerçekleşirken salon adeta doldu taştı.

 

ÇELİK TEŞEKKÜR ETTİ

Ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Biz göreve başladığımız zaman bir sloganımız vardı. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu sloganla azmettik, çalıştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Eğitim meselesini halledememiş bir toplumun diğer meselelerini halletmesi çok zordur. İlimizde 1292 kurumda 22 bin 500’e yakın öğretmenimiz,  368 bin öğrenciye hizmet vermekteyiz” dedi.  Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Ülkemizin aydınlık yarınlarının güvencesi sevgili öğrenciler hoş geldiniz. Bugün çok güzel ve özel bir gün ülkemiz için. Yaklaşık 3 yıldır adım adım, çalıştığımız ve amaçladığımız bir sonuca ulaştığımız gündür bugün. Çocuklarımız ülkenin ve bizlerin geleceği olan değerlerdir. Bir ülkenin gelişmesi eğitilmiş, nitelikli bireylerle olur. Bu zenginliği geliştirecek gençler ve yetişmiş bireylerle ülkeler zenginleşir. Hayatın her alanında olan ve değer katan, yerelden evrensele ulaşan, bilgi çağında bilgiyi üreten, akıllı ürünlerin yazılımlarını yazan ve teknolojisini geliştiren bireyler olarak çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Bu doğrultuda Kocaeli’nin ülkenin gelişmesine verdiği katkıyla örnek bir kent olma iddiasını paylaştık” diye konuştu. 

12 İLÇENİN HEPSİNDEN GELDİ

Üç yıllık çalışmamızı üç kelimeye indirgersek, inandık, çalıştık ve başardık diyen Vali Güzeloğlu, “Kocaeli’nin sahip olduğu potansiyellerin sonuca dönüşmesidir bu başarı. Üç temel hedefimiz vardı. Birincisi başarı sürekli ve sürdürülebilir olmalıdır. Başarı bir anlık değildir, sürekli artan bir ivmeyle devam eder. 2014’ten beri Kocaeli yükselen bir ivmeyi yakaladı. İkincisi başarının ilin geneline yayılmasıydı. Tüm ilçeler başarının paydaşı olacak dedik. 12 ilçemizin hepsinde başarı paylaşılıyor. Kocaeli’nin altın çocukları 12 ilçenin hepsinden geldi. En büyük mutluluklarımdan biri bu oldu. Üçüncüsü Milli eğitimde özel okulların değil devlet okullarının tüm okullarıyla birlikte başarılı olmasıydı ” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ’NİN ALTIN ÇOCUKLARI

TEOG-1 ve TEOG-2’de 26 bin 125’i Kocaeli’de olmak üzere Türkiye genelinde 1 milyon 385 ortaokul 8.sınıf öğrencisi sınava girmişti. Kocaeli’de TEOG-1’de 25 olan şampiyon sayısı, TEOG-2’de 270’i devlet, 95’i özel okullarda olmak üzere toplam 365’e yükseldi.  15 öğrenci ise hem TEOG-1 hem TEOG-2’de tüm soruları yaparak “şampiyonlar şampiyonu” oldu.

 

TEOG-1 VE TEOG-2 ŞAMPİYONLARI

1)Tunahan Yılmaz (İzmit Yahya Kaptan), 2)Yağmur Oğuz (İzmit Özel Atafen), 3) Ayşe Azra Artur (İzmit Özel Atafen), 4) Batuhan Sarıdere (İzmit Özel Bilgi Küpü), 5) İrem Dülek (İzmit Final) 6) Zehra Nil Sarışık (Başiskele Özel Bilgili Kültür), 7)Tuana Ayşe Erol (Gölcük Uğur Mumcu), 8) Kübra Yıldız (Gölcük Uğur Mumcu), 9) Yiğit Çamur (Gölcük KSO Dumlupınar), 10) Zeynep Demirel (Başiskele Özel TED), 11) Pınar Balcı (Derince Şükrü Aracı), 12) Ahmet Hasan Okumuş (Derince Alparslan), 13) Kerem Bayhan (Kartepe Özel Bahçeşehir), 14) Mustafa Öztürk (Darıca Zeki Gezer), 15) Gökhan Gülçakır (Gebze Koç).

 

ŞAMPİYONLARIN İLÇELERE GÖRE DAĞILIMI

2017 TEOG-1’de şampiyon sayısı 25 iken TEOG-2’de 270’i devlet, 95’i özel okullarda olmak üzere toplam 365 öğrenci birinci oldu. Şampiyonların ilçelere göre dağılımları: İzmit 89, Gebze 53, Gölcük 39, Derince 37, Başiskele 37, Körfez 35, Darıca 28, Kartepe 24, Karamürsel 14, Çayırova 7, Kandıra 2, Dilovası 0 şeklinde gerçekleşti.

 Haber okunma sayısı: 717

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER